رشد قیمت جهانی طلا تحت تاثیر توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران
رشد قیمت جهانی طلا تحت تاثیر توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران
قیمت جهانی طلا که در جلسه روز جمعه به شدت سقوط کرده بود، در معاملات امروز تحت تاثیر افزایش تنش‌ها در آسیای غربی پس از توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران رشد کرد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  به نقل از رویترز، روز دوشنبه، قیمت جهانی طلا که در جلسه روز جمعه به شدت سقوط کرده بود، با افزایش تنش‌های خاورمیانه، پس از توقیف نفتکش انگلیسی و تضعیف بازارهای مالی رشد کرد، در حالی که قدرت گرفتن دلار رشد قیمت طلا را محدود کرد.

قیمت خرید نقدی هر اونس طلا، اسپات‌گلد، ۰.۲ درصد رشد کرد و به ۱۴۲۷.۳۱ دلار رسید. این در حالی است که این فلز گران‌بها در جلسه معاملاتی قبلی (روز جمعه) تا ۱۴۵۲.۶۰ دلار هم رسیده بود که بالاترین قیمت آن از ماه می ۲۰۱۳ تا کنون است، اما در نهایت قیمت طلا در روز جمعه با سقوطی ۱.۵ درصدی به کار خود پایان داد.

قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم ۰.۱ درصد بالا رفت و به ۱۴۲۷.۸۰ دلار رسید.

برایان لن، مدیر «گلد سیلور سنرتال» در سنگاپور، می‌گوید: آن‌چه در پایان هفته گذشته بین ایران و انگلیس اتفاق افتاد، امروز قیمت طلا را بالا برده است.

پس از اینکه نیروی دریای انگلستان در اوایل این ماه یک نفتکش ایرانی را توقیف کرد، روز جمعه سپاه پاسداران ایران اعلام کرد یک نفتکش با پرچم انگلستان را در خلیج فارس توقیف کرده است.

از سوی دیگر کاهش احتمال کاهش شدید نرخ بهره، باعث شد قیمت دلار تقویت شود و رشد قیمت طلا را محدود کند.

  • منبع خبر : مهر