روز سبز بورس بعد از تعطیلات پایتخت
روز سبز بورس بعد از تعطیلات پایتخت
بازار سرمایه پس از تعطیلات شش روزه استان تهران روزی پرصعود را پشت سر گذاشت و شاخص کل بورس بیش از ۱۲ هزار واحد افزایش یافت.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد شاخص کل بورس امروز با ۱۲ هزار و ۱۱۳ واحد افزایش رقم یک میلیون و ۳۲۳ هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۱۰۰۳ واحد افزایش یافت و به رقم ۴۰۴ هزار و ۷۷ واحد رسید.”روز سبز بورس بعد از تعطیلات پایتخت

 

معامله گران این بازار ۶۶۶ هزار معامله به ارزش ۵۵ هزار و ۵۷۸ میلیارد ریال انجام دادند.

 

معدنی و صنعتی گلگهر، فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی چادرملو، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید، توسعه معادن و فلزات و پتروشیمی پردیس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

 

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس هم با ۲۱۸ واحد افزایش در رقم ۱۹ هزار و ۲۶۷ واحد ایستاد.

در این بازار ۳۳۱ هزار معامله به ارزش ۱۴۷ هزار و ۴۷۲ میلیارد ریال انجام شد.

“روز سبز بورس بعد از تعطیلات پایتخت

بیمه پاسارگاد، پتروشیمی زاگرس، سنگ آهن گوهرزمین، پتروشیمی مارون، پتروشیمی تندگویان و پلیمر آریاساسول نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.

بررسی‌ها حاکی است بر مبنای جلسات آخر هفته در وزارت صمت و صورت‌جلسه مربوطه، تولید سیمان کشور به‌دلیل محدودیت برق به میزان زیادی کاهش داشته و در تناسب با تقاضا نیست.

برپایه این گزارش، بورس کالا تا زمان فراهم شدن شرط عرضه کافی از سوی تولیدکنندگان سیمان متناسب با تقاضا، اجازه عرضه در بورس را نمی‌دهد.

همچنین محدودیت‌های برق تا شهریور ادامه‌دار است و تولید سیمانی‌ها تا آن زمان به حالت عادی برنمی‌گردد.

بر این اساس، پیشنهاد وزارت صمت به دولت، عدم عرضه سیمان در بورس کالا به مدت محدود بوده و نه خروج سیمان از بورس کالا.

بدیهی است در صورت تامین برق مورد نیاز سیمانی‌ها، موضوع عدم عرضه در بورس کالا منتفی می‌شود و عرضه طبق روال گذشته می‌تواند تداوم یابد.

خروج سیمان از بورس کالا، قیمت را غیرواقعی می‌کند
خروج سیمان از بورس کالا به معنی ورود مجدد دولت به حوزه قیمت‌گذاری این کامودیتی بوده و در شرایط ناپایدار کنونی، باعث انتقال بخشی از سود تولیدکننده به واسطه‌ها و غیرواقعی شدن قیمت‌ها می‌شود که مخالف منافع حوزه تولیدکننده و مصرف کننده است و‌ توصیه‌ نمی‌شود.