ریل ملی از بورس کالا سر درآورد/ خط آهن چابهار سهمیه‌ دارد؟
ریل ملی از بورس کالا سر درآورد/ خط آهن چابهار سهمیه‌ دارد؟
در حالی که شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل از خرید ۲ هزار تن ریل ملی از ذوب آهن خبر داده بود، این شرکت از امروز هزار و ۳۰۰ تن ریل ملی را در بورس کالا عرضه کرد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  ذوب آهن به عنوان تنها شرکت تولیدکننده ریل ملی از فروش این ریل در معاملات بورس کالا برای اولین بار خبر داد.

در بیانیه ذوب آهن آمده است: از چهارشنبه ۲۵ تیر ماه، برای اولین بار ریل ملی به صورت داوطلبانه در بورس کالا عرضه می‌شود.

این در حالی است که پیش از این عباس خطیبی معاون ساخت و توسعه راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در روز ۱۶ تیر ماه و در مراسم آغاز ریل گذاری خط آهن چابهار-زاهدان با تاکید بر اینکه مجموع طول این پروژه ۷۳۰ کیلومتر است که به ۹۲ هزار تن ریل نیاز دارد، تصریح کرد: هم اکنون ریل گذاری ۶۲۸ کیلومتر از این پروژه در دست اجراست و ۲ هزار تن ریل در مرحله اولیه از شرکت ذوب آهن تأمین شده که می‌تواند ۱۶ کیلومتر ریل مورد نیاز پروژه را فراهم کند.

بورس کالا نیز امروز اعلام کرد که هزار و ۳۲۰ تن ریل آهن در این بورس در معاملات امروز چهارشنبه ۲۵ تیر ماه عرضه می‌شود.

هنوز مشخص نیست این حجم از ریل عرضه شده در بورس کالا، قرار است از سوی چه شرکت یا اشخاص حقیقی و حقوقی‌ای خریداری شود.

به نقل از صداوسیما، آرش محبی‌نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان در نشست قطعه‌سازان با نمایندگان کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، گفت: بیش از ۹۰ هزار دستگاه خودرو به علت کمبود قطعه در کف پارکینگ خودروسازان رسوب شده است.

محبی نژاد افزود: کسری بسیاری از خودروها مربوط به چند قطعه خاص از جمله کیسه هوا، کامپیوتر خودرو و غیره است که ارز مورد نیاز آنها تخصیص داده نشده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون بسیاری از قطعات مورد نیاز این خودروها در گمرکات، موجود، اما ترخیص نشده است افزود: قطعه سازان امسال به ۳.۵ میلیارد دلار ارز نیاز دارند که اگر برنامه‌های داخلی‌سازی امسال اجرایی شود به کمتر از ۱.۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

محبی نژاد ادامه داد: امسال با وجود مشکلات تحریم و کرونا اما شاهد افزایش ۸.۷ درصدی تولید خودروسازان بودیم که بیشتر آنها خودروهای جدید است.

  • منبع خبر : مهر