سبد نفتی اوپک یک دلار و ۶۱ سنت گران شد
سبد نفتی اوپک یک دلار و ۶۱ سنت گران شد
سبد نفتی اوپک بار دیگر به بالای 60 دلار رسید و با افزایش 1.61 دلاری 60.58 دلار به ازای هر بشکه معامله شد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد سازمان کشورهای تولید کننده و صادرکننده نفت خام، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان پنج‌شنبه ۱۴ شهریور با یک دلار و ۶۱ سنت افزایش ۶۰٫۵۸ دلار در هر بشکه فروخته شد.

سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه ۱۳ شهریور، ۵۸٫۹۷ دلار در هر بشکه معامله شده بود.

 

قیمت نفت در بازارهای جهانی در روز پنج‌شنبه به علت امیدواری به پیشرفت مذاکرات تجاری چین و آمریکا و افزایش تقاضای نفت در بازار، افزایش یافت و به دنبال آن قیمت سبد نفتی اوپک نیز افزایش یافت.

اما در این میان، ارائه گزارشی مبنی بر افزایش ذخایر نفت آمریکا تا حدودی مانع از بالا رفتن بیشتر قیمت نفت شد.

پنجشنبه منابع چینی اعلام کردند پکن و واشنگتن برای انجام یک مذاکره در سطح عالی‌رتبه در اوایل ماه اکتبر موافقت کردند. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

پس از اینکه رئیس فدرال رزرو گفت بانک مرکزی آمریکا اقدامی مناسب برای حفظ توسعه اقتصادی بزرگ‌تریناقتصاد جهان انجام خواهد داد، قیمت نفت در روز جمعه به بالای ۶۱ دلار در هر بشکه افزایش یافت.

هر بشکه نفت برنت با ۵۹ سنت افزایش ۶۱٫۵۴ دلار فروخته شد. درحالی‌که نفت خام آمریکا با ۲۲ سنت افزایش ۵۶٫۵۲ دلار به ازای هر بشکه معامله شد.

نفت برنت چهارمین هفته افزایشی و رشد ۱٫۸ درصدی را و نفت خام آمریکا افزایش ۲٫۶ درصدی را در هفته گذشته ثبت کردند.

بیشترین قیمتی که تاکنون برای سبد نفتی اوپک ثبت شده است برابر با ۷۴٫۰۴ دلار است که در ۲۵ آوریل ۲۰۱۹ رقم خورد. به این ترتیب آخرین قیمت این نوع نفت با بالاترین قیمت آن ۱۳٫۶ دلار فاصله دارد.

این نوع نفت سال ۲۰۱۹ را با قیمت ۵۲٫۱۴ دلار در هر بشکه آغاز کرد که کمترین قیمت آن از ابتدای امسال به شمار می‌رود.

متوسط قیمت نفت اوپک در هفته منتهی به ۶ سپتامبر یعنی ۱۵ شهریور ماه ۵۹٫۰۳ دلار بوده است.

 

نفت اوپک سال ۲۰۱۸ به طور متوسط ۶۹.۷۸ دلار در هر بشکه فروخته شده بود. این نوع نفت تاکنون در سال جاری میلادی به طور متوسط ۶۴٫۵۰ دلار در هر بشکه معامله شده است.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت سنگین ایران، نفت سبک عربستان، نفت سبک بصره عراق، نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، مارین قطر، مِرِی ونزوئلا، گیراسول آنگولا، رابی لایت گابن، نفت دجنو کنگو و نفت زفیرو گینه است.

  • منبع خبر : فارس