شاخص بورس تهران ۱۱ هزار واحد عقب نشست
شاخص بورس تهران ۱۱ هزار واحد عقب نشست
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 11 هزار و 700 واحد روبرو شد، البته ارزش معاملات در بورس و فرابورس ...

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش ۱۱ هزار و ۷۰۰ واحد روبرو شد، البته ارزش معاملات در بورس و فرابورس به بیش از ۲۱ هزار و ۴۹۴ میلیارد تومان رسید.

بورس اوراق بهادار تهران امروز گرچه با روند کاهش شاخص کارش را آغاز کرد و در نهایت شاخص کل با کاهش ۱۱ هزار و ۷۰۰ واحد به رقم یک میلیون و ۵۱۵ هزار و ۷۵۱ واحد رسید، اما در عین حال ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس ایران به بالای ۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده که نشان می‌دهد، بازار هنوز ارزندگی خود را دارد.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن امروز ۸۲۰ واحد عقب‌نشینی داشته و به رقم ۴۵۶ هزار و ۳۱۰ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از ۶ میلیون و ۱۴ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در بورس تهران بیش از ۱۲٫۶ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۱٫۹ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۵ هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین امروز سهامداران در فرابورس ایران بیش از ۶ هزار و ۱۶۴ هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر این دو را در نظر بگیریم، معامله گران امروز در بورس اوراق و فرابورس بیش از ۲۱٫۴ هزار میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس گرچه قرمزپوش بودند، اما ریزش شاخص‌ها اکثرا زیر یک درصد بوده و فقط شاخص بازار اول بورس به خاطر معاملات خرد ۱٫۱ درصد عقب نشینی داشت.

امروز شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام ۷۷ صدم درصد عقب نشینی داشتند، اما شاخص کل با معیار هم وزن و شاخص قیمت هموزن هر کدام ۱۸ صدم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور ۹ دهم درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس ۱٫۱ درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس با معاملات بلوکی ۳۳ صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای پتروشیمی نوری، پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی خلیج فارس بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای ملی مس، شستا، ایران خودرو و سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.”شاخص بورس تهران ۱۱ هزار واحد عقب نشست”

نمادهای پرتراکنش امروز در بورس تهران شامل شستا، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه، بانک تجارت، سایپا و صنایع ملی مس بوده است.

در فرابورس ایران امروز شاخص کل فقط ۳ واحد رشد کرده و به رقم ۱۹ هزار و ۶۸ واحد رسید. ارزش بازار اول و دووم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۳۴۸ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از ۳٫۴ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۸۴۰ هزار نوبت معامله و به ارزش ۶ هزار و ۱۴۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای هلدینگ معدنی خاورمیانه، فولاد هرمزگان جنوب، صنعتی مینو، ذوب‌آهن، بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و در سوی دیگر نماد صبا تأمین، سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات و بانک دی به ترتیب بیشترین اثر کاهشی را بر شاخص فرابورس داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوند گستر پارس، ذوب‌آهن اصفهان، بانک دی، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، توسعه مسیر برق گیلان و آریا ساسول بودند.

به گزارش فارس، گرچه امروز شاخص کل بورس رو به کاهش بود، اما اولا این کاهش مقدار اندکی بود و ثانیا جزء ذات بازار نوسان و افت و خیز شاخص است.

از طرفی با توجه به ارزنده شدن قیمت اکثر سهام، اکنون وقت خرید سهام توسط افراد حرفه‌ای و شرکت‌های سرمایه گذاری است و از طرفی با توجه به ارزش معاملات روزانه بورس اوراق و فرابورس که روزانه بین ۲۰ تا ۲۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد، اکنون بهترین زمان برای تأمین مالی شرکت‌های بورسی و فرابورسی و نیز عرضه اولیه سهام شرکت‌های جدید در بورس است.

امروز همچنین خبر رسید مدیرعامل فرابورس ایران تغییر کرده و علی نقوی به عنوان سومین مدیرعامل بورس انرژی ایران انتخاب شد.

همچنین با توجه به مصوبه شورای عالی بورس قرار است شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس از این پس در یک وحدت رویه سود سالانه سهام خود را از طریق شماره حساب بانکی درج شده در سامانه سجام به حساب سهامداران و ذی‌نفعان واریز کنند.

  • منبع خبر : ایران جیب