عدم عرضه دلیل گرانی خودرو در بازار
عدم عرضه دلیل گرانی خودرو در بازار
در حالی که قرار بود خودروسازان با فروش فوری محصولاتشان زمینه را برای تعدیل قیمت‌ها در بازار و کاهشی شدن نرخ خودرو فراهم کنند اما عدم عرضه خودرو طی نیمه اول فروردین ماه باعث شد تا قیمت‌ها در بازار روندی صعودی بگیرد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد عدم عرضه خودرو طی نیمه اول فروردین ماه از سوی خودروسازان باعث بالا رفتن قیمت‌ها در بازار شد.

هرچند در روزهای پایانی سال گذشته، فروش فوری خودروسازان باعث شد قیمت‌ها در بازار تا حدی کاهش یابد اما با توجه به اینکه در ابتدای سال جاری عرضه خودرو از سوی خودروسازان کمتر از میزان تقاضا بوده است، قیمت‌ها در بازار روند صعودی پیدا کرده و نسبت به روزهای پایانی سال گذشته بالاتر رفته است.

در این مورد می‌توان به قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ اشاره کرد که در روزهای پایانی سال گذشته و در روزهای آغازین امسال در بازار ۷۲ میلیون تومان بود ولی حالا به ۸۵ میلیون تومان رسیده است. همچنین قیمت پژو ۴۰۵ حدود ۶۸٫۵ میلیون تومان بود که در حال حاضر با قیمت ۷۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

در مورد سمند LX نیز باید به قیمت ۷۲ میلیون تومانی این خودرو طی روزهای پایانی سال گذشته اشاره کنیم، در حال حاضر قیمت این خودرو در بازار ۷۹ میلیون تومان است.

قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نیز پیش از تعطیلات عید ۸۶٫۵ میلیون تومان بود ولی هم اکنون در بازار با قیمت ۱۰۲ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در مورد پژو ۲۰۶ صندوق‌دار مدل V8 نیز باید به قیمت ۸۸ میلیون تومانی این خودرو در روزهای پایانی سال ۹۷ اشاره کنیم. در حال حاضر این خودرو با قیمت ۱۰۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

پژو ۲۰۰۸ نیز افزایش قیمت ۶۰ میلیون تومانی را طی روزهای اخیر تجربه کرده و در حال حاضر با قیمت ۳۳۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در این مورد با بیان اینکه خودروسازان تا ۱۷ فروردین ماه نسبت به عرضه خودرو اقدام نکردند، به فارس گفت: تحویل خودرو از ۲۵ فروردین به بعد کمی رونق گرفته و باید منتظر باشیم ببینیم که طی ۱۰ روز آینده چه اتفاقی برای بازار خودرو می‌افتد.

وی تصریح کرد: وقتی کالایی کم عرضه شود، خریداران برای خرید آن کالا هجوم می‌آورند که تنها راه آرام کردن بازار افزایش عرضه خودرو است.

معوایی، یکی از فعالان بازار خودرو نیز در این مورد به فارس گفت: عرضه خودرو از سوی خودروسازان به میزان کافی صورت نمی‌گیرد و همین مسأله باعث شده تا با وجود تقاضای زیاد برای خرید خودرو شاهد بالا ماندن قیمت‌ها باشیم.

به گفته وی، اگر عرضه خودرو همچنان به صورت تدریجی صورت گیرد تأثیری در آرامش بازار نخواهد داشت و وزارت صنعت در این شرایط باید چاره‌ای بیندیشد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت خودرو باعث بالا رفتن قیمت بسیاری از کالاهای دیگر نیز می‌شود، گفت: در حال حاضر از یک طرف واردات خودرو ممنوع است و از طرف دیگر نیز عرضه خودروهای داخلی به اندازه کافی صورت نمی‌گیرد که این مسأله باعث رشد قیمت‌ها در بازار شده است.

  • منبع خبر : ایران آنلاین