قیمت سبد نفتی اوپک
قیمت سبد نفتی اوپک
قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دیروز (دوشنبه، ۱۳ مردادماه) با افزایش یک دلاری از مرز ۴۴ دلار گذشت.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از دبیرخانه اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان دیروز به ۴۴ دلار و ۲ سنت رسید، در حالی که روز جمعه (دهم مردادماه) ۴۳ دلار و ۲ سنت بوده است.

سبد نفتی اوپک شامل ۱۳ نوع نفت خام اعضای این سازمان از جمله مخلوط الجزایر، گیراسول آنگولا، سبک رابی گابن، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، السدر لیبی، سبک بونی نیجریه، سبک عربی عربستان، موربان امارات، مری ونزوئلا و جنو کنگوست.

قیمت نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز امروز (سه‌شنبه، ۱۴ مردادماه) و تا لحظه انتشار این خبر به ترتیب ۴۳ دلار و ۵۳ سنت و ۴۰ دلار و ۴۳ سنت به ازای هر بشکه بود.

به نقل از وزارت نفت، محمدرضا جولایی گفت: صادرات گاز ایران به کشورهای دیگر هیچ‌گاه به ۷۰ میلیون مترمکعب در روز نرسیده بود، اما تیرماه امسال رکوردی تازه ثبت شد و به رقم ۷۹ میلیون مترمکعب در روز رسید.

وی ادامه داد: اعلام رقم صادرات گاز توسط وزیر نفت، میانگین صادرات گاز در شرایط کنونی بود و مختص به روز قبل نمی‌شد، بنابراین میانگین روزانه صادرات گاز ایران به ترکیه و عراق هم‌اکنون ۷۵ میلیون مترمکعب است.”قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۴ دلار گذشت”

سرپرست مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز تصریح کرد: البته ترکیه از چهار روز پیش درخواست کرد واردات گاز از ایران به این کشور برای انجام تعمیرات متوقف شود که همین موضوع سبب شد مقدار صادرات گاز در این برای چند روز کاهش یابد، البته صادرات گاز به ترکیه از عصر سه‌شنبه (۱۴ مردادماه) از سر گرفته می‌شود.

به گفته جولایی، این وضع در شرایطی است که ایران در اوج زمان تعمیراتی پالایشگاه‌ها و مصرف برق در کشور است و نیروگاه‌ها حداکثر توان خود را به‌کار گرفتند، اما در عین حال گاز آنها نیز در کشور به‌طور کامل تأمین شده و از سوخت مایع استفاده نشده است.

وی یادآور شد: گاز طبیعی کشور هم‌اکنون به عراق و ترکیه صادر می‌شود و ایران همه مقدار درخواستی آنها برای واردات را تأمین می‌کند.

  • منبع خبر : مهر