قیمت نفت در بازارهای جهانی
قیمت نفت در بازارهای جهانی
قیمت نفت در معاملات روز جمعه تحت تاثیر نگرانیها نسبت به تاثیر محدودیتهای کرونایی جدید روی تقاضا که پیشرفت به سوی برنامه واکسیناسیون ...

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد قیمت نفت در معاملات روز جمعه تحت تاثیر نگرانیها نسبت به تاثیر محدودیتهای کرونایی جدید روی تقاضا که پیشرفت به سوی برنامه واکسیناسیون انبوه را تحت الشعاع قرار داد، کاهش پیدا کرد اما ششمین رشد هفتگی متوالی را به ثبت رساند.”قیمت نفت در بازارهای جهانی”

بهای معاملات نفت برنت با ۲۸ سنت معادل ۰.۶ درصد کاهش، در ۴۹ دلار و ۹۷ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات برنت روز پنج شنبه در بالای ۵۱ دلار بسته شده بود که بالاترین قیمت از اوایل مارس به این طرف بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۲۱ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش یافت و در ۴۶ دلار و ۵۷ سنت در هر بشکه بسته شد. شاخص نفت آمریکا روز پنج شنبه سه درصد صعود کرده بود.

باب یاوگر، مدیر معاملات انرژی در شرکت میزوهو اظهار کرد محدودیتهای کرونایی در نیویورک روی قیمتها تاثیر منفی گذاشت و باعث فروش قراردادهای نفتی شد.

اندرو کوئومو، فرماندار نیویورک در پی افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا، دستور داد پذیرش مشتری در داخل رستورانها از روز دوشنبه معلق شود.

نفت برنت برای کل هفته ۱.۵ درصد و وست تگزاس اینترمدیت کمتر از یک درصد رشد کردند که ششمین رشد هفتگی متوالی هر دو شاخص بود.

آزمایشهای امیدبخش واکسن کووید ۱۹ افزایش موارد جهانی ابتلا به ویروس کرونا و قربانیان آن را تحت الشعاع قرار داده است. اظهارات کوموئو تا حدودی خوش بینانه بود. وی گفت: انتظار دارد ۱۷۰ هزار دوز واکسن فایزر تا روز یکشنبه یا دوشنبه در نیویورک باشد.

انگلیس تزریق واکسن فایزر را چهارشنبه گذشته آغاز کرد و آمریکا این برنامه را به زودی آغاز می کند. کانادا هم چهارشنبه گذشته با نخستین تزریقهای واکسن کووید ۱۹ در هفته جاری موافقت کرد. مشاوران خارج از سازمان غذا و داروی آمریکا برای تایید استفاده اضطراری از واکسن فایزر رای داده اند و زمینه را برای موافقت این سازمان با تزریق آن در کشوری که کووید ۱۹ جان بیش از ۲۸۵ هزار نفر را گرفته است، هموار کردند.”قیمت نفت در بازارهای جهانی”

به گفته پائولا رودریگز ماسیو، تحلیلگر شرکت ریستاد انرژی، به نظر می رسد به دلیل موافقتهای پشت سر هم با تزریق واکسن فایزر، خوش بینی ناشی از واکسن در بازار همچنان حفظ شده است.

رشد چشمگیر ذخایر نفت آمریکا یادآور این است که همچنان عرضه زیادی وجود دارد اما بازار نفت همه این موارد را به کلی نادیده گرفت و به برنامه های واکسیناسیون متمرکز شد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به چهارم دسامبر ۱۵.۲ میلیون بشکه رشد کرده است در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز کاهش ذخایر به میزان ۱.۴ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند.

آمار شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز نشان داد شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا هفته گذشته ۱۲ حلقه افزایش یافت و به ۲۵۸ حلقه رسید و شمار دکلهای حفاری گاز بیشترین افزایش را از آوریل ۲۰۱۹ داشت و با چهار حلقه افزایش، به ۷۹ حلقه رسید. با وجود افزایش اخیر، شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا امسال بزرگترین کاهش سالانه را از سال ۲۰۱۵ داشته است و شمار دکلها در هفته گذشته در مقایسه با ۸۰۵ حلقه در پایان سال ۲۰۱۹، حدود ۵۸ درصد کاهش داشته است.

تولید نفت آمریکا از پایینترین رکورد دو سال و نیم گذشته که در ماه مه داشت، بهبود پیدا کرده اما طبق پیش بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، انتظار می رود امسال ۹۱۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۱۱.۳۴ میلیون بشکه در روز برسد.

بر اساس گزارش رویترز، در این بین، سخنگوی الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس یک روز زودتر از برنامه در ۱۶ دسامبر (۲۶ آذر) برگزار می شود.

  • منبع خبر : ایران جیب