لایحه تجارت متناسب با فضای اقتصادی ایران نیست
لایحه تجارت متناسب با فضای اقتصادی ایران نیست
انجمن دارندگان نشان استاندارد ایران در نامه‌ای به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از تصویب لایحه تجارت بدون مشورت با فعالان اقتصادی انتقاد کرد و خواستار اصلاح این لایحه شد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد تصویب عجولانه لایحه تجارت در مجلس شورای اسلامی با اعتراض بسیاری از تشکل‌های صنفی حوزه اقتصاد از جمله اتاق بازرگانی ایران و خانه صنعت، معدن و تجارت مواجه شد.

در همین راستا، اخیرا انجمن دارندگان نشان استاندارد ایران نیز با ارسال نامه‌ای به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن انتقاد از تصویب عجولانه لایحه تجارت، خواستار اصلاح آن شده است. متن این نامه به شرح زیر است:

ریاست محترم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی

با عرض سلام و تحیت

 همانطور که مستحضرید با توجه به اهمیت قانون تجارت ایران که مدت هاست موضوعی چالش برانگیز در حوزه اقتصاد است بنده علیرضا نبی به عنوان کارآفرین و فعال اقتصادی پس از طرح تغییرات در قانون تجارت و تامل در این مواردی را جهت نقد قانون تجارت مطرح می‌کنم.

نکته قابل بحث، تعجیل برای تصویب این قانون و بی توجهی به کارشناسی بیشتر در قانونی است که تصویب آن برای چند دوره به تعویق افتاده بود. عدم مشورت با فعالان اقتصادی و کارشناسان اتاق بازرگانی در نهایت باعث بروز مشکلات عدیده‌ای خواهد شد  و حال آن سوء برداشت است که این تعجیل، نمود رزومه‌سازی مجلس در آخرین ماه‌های تصدی نمایندگان محترم قوه مقننه است.

 با توجه به اینکه با حرکت در مسیر توسعه، محوریت دادن به رویه‌های رسمی و نفی عرفی سازی لازم است در تغییر این قوانین با تشتت آرای قضایی و تفسیرهای گوناگون که چشم انداز آن اطاله دادرسی و یکسان نبودن طبقات مختلف اجتماعی در برابر قانون است مواجه خواهیم شد.

 موضوع مورد نقد دیگر بومی سازی نشدن این قانون و عدم تناسب آن با فضای اقتصادی ایران است. قابل ذکر است بنده به دلیل اینکه با سمت دبیر کلی انجمن دارندگان نشان استاندارد ایران حداقل با ۱۳۰۰ واحد زیر مجموعه تعامل دارم با اتفاق نظر در این انتقادات به استحضار می رسانم برای همفکری و اصلاح قوانین، در خدمت مجلس محترم هستم و متذکر می شوم این لایحه تجارت نمی تواند مشکلات فعالان عرصه اقتصاد و کسب کار را حل کند

 لذا از جنابعالی استدعا دارم با توجه به مقام و مسئولیتتان برای اصلاح و رفع مشکلات مزبور بنا بر مصلحت اقدام موثر مبذول فرمایید. پیشاپیش از عنایت شما کمال تشکر و سپاس را دارم.

علیرضا نبی

دبیرکل انجمن دارندگان نشان استاندارد

  • منبع خبر : فارس