مجتمع رسیدگی به دعاوی تجاری
مجتمع رسیدگی به دعاوی تجاری
رئیس مرکز بهبود فضای کسب و کار گفت: تمام فرایندهای مربوط به تاسیس مجتمع رسیدگی به دعاوی تجاری انجام شده و فقط مکان تاسیس هنوز تعیین نشده که امیدواریم تا پایان تابستان به سرانجام برسد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد علی فیروزی، در مورد آخرین وضعیت تأسیس مجتمع رسیدگی به دعاوی تجاری، اظهار داشت: به احتمال زیاد تا پایان فصل تابستان، شاهد راه اندازی مجتمع رسیدگی به دعاوی تجاری به صورت صد در صدی خواهیم بود.”مجتمع رسیدگی به دعاوی تجاری”

رئیس مرکز ملی مطالعات و پایش بهبود فضای محیط کسب و کار وزارت اقتصاد افزود: در حال حاضر تمام مباحث مربوط به این مجتمع همچون ساختار، فرایند داخلی، اخذ تاییدیه قوه قضائیه در خصوص نحوه کار مجتمع و همکاری اتاق بازرگانی انجام شده است.

وی ادامه داد: فقط ساختمان مورد نظر برای تأسیس مجتمع را پیدا نکرده ایم که البته از چند ساختمان بازدید کرده ایم و تلاش داریم تا پایان تابستان قوه قضائیه مجتمع را برپا کند.

فیروزی گفت: مقرر شده در این مجتمع، شورای حل اختلاف، دادگاه بدوی و دادگاه تجدیدنظر مستقر شود.

وی در ادامه با اشاره به لزوم راه اندازی مجتمع قضائی دعاوی تجاری، تصریح کرد: در حال حاضر دعاوی مرتبط با امور بازرگانی و تجارت در دادگاه‌های عمومی انجام می‌شود؛ این در حالی است که با توجه به تخصصی بودن امور مربوط به تجارت، پیش بینی شده است که قضات، دادستان، دادیار و تمامی افراد مشغول به کار در مجتمع قضائی دعاوی تجاری متخصص حوزه تجارت باشند تا نتایج مقبول‌تر باشد. از سویی دیگر نیز با تشکیل این مجتمع، مدت زمان رسیدگی به دعاوی به شدت کاهش می‌یابد؛ تجربه این موضوع را در کرمانشاه داشتیم و آنجا راضی بودند.

رئیس مرکز ملی مطالعات و پایش بهبود فضای محیط کسب و کار وزارت اقتصاد گفت: همچنین با توجه به اینکه یکی از نماگرهایی که در شاخص جهانی سهولت انجام کسب و کار وجود دارد نماگر اجرای قراردادهاست، راه اندازی این مجتمع شاخص مذکور را بهبود خواهد بخشید.”مجتمع رسیدگی به دعاوی تجاری”

دعاوی قراردادهای تجاری ، اغلب اوقات مربوط به ورشکستگی شرکت ها ، شراکت شرکاء ، تعهدات و مسئولیتهای شرکت در مقابل شرکا و عدم انجام این تعهدات می باشد.

در عقد قرارداد طرفین همیشه باید مفادی را اضافه کنند که در صورت بروز اختلاف ، کدام مرجع صالح را در حل اختلاف خود به رسمیت خواهند شناخت که این مسئله خود با توافق طرفین خواهد بود.

دعاوی در قراردادها ، در مورد اصل قرارداد یا در مورد شرایطی که طبق توافق اضافه شده ایجاد می شود ، طبق حکم قانونگذار دعاوی باید در مرکز اصلی شرکت انجام شود چون سهولت دسترسی دادگاه به مدارک مورد نیاز در رسیدگی به دعاوی در آنجا بیشتر خواهد بود.

  • منبع خبر : مهر