منحنی سود اوراق قرضه باز معکوس شد /ثبت پایین‌ترین نرخ ۲۰۰۷ تاکنون
منحنی سود اوراق قرضه باز معکوس شد /ثبت پایین‌ترین نرخ ۲۰۰۷ تاکنون
نرخ سود اوراق قرضه آمریکا روند سقوط یک ماهه خود را ادامه داد و این بار با فرستادن سود اوراق ۱۰ ساله به پایین‌ترین سطح خود از ۲۰۰۷ تا کنون، دوباره منحنی سود اوراق را معکوس کرد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از رویترز، سه‌شنبه شب، نرخ سود اوراق قرضه آمریکا در ادامه روند سقوط یک ماهه خود، باز هم سقوط کرد و این بار با فرستادن سود اوراق ۱۰ ساله به پایین‌ترین سطح خود از ۲۰۰۷ تا کنون، دوباره منحنی سود اوراق را معکوس کرد.

نرخ سود اوراق قرضه ۲ ساله آمریکا، که به تغییرات سیاست‌گذاری‌های فدرال‌رزرو حساس است، تا ۱.۵۲۶ درصد افت کرد، اما ۵ صدم درصد بالاتر از نرخ سود اوراق قرضه ۱۰ ساله، که ۱.۴۷۶ درصد شده بود، قرار گرفت. قبل از ماه آگوست، آخرین باری که این قسمت از منحنی سود اوراق قرضه معکوس شده بود، به سال ۲۰۰۵ باز می‌گردد که ۲ سال بعد از آن بحران مالی جهانی و رکود بزرگ اقتصادی، اتفاق افتاد.

فاصله سود اوراق ۳ ماهه خزانه‌داری با اوراق ۱۰ ساله آمریکا، که شاخص مورد توجه فدرال‌رزرو است، به ۵۲ صدم درصد کاهش یافت که پایین‌ترین سطح آن از مارس ۲۰۰۷ تا کنون است.

سود اوراق ۳۰ ساله آمریکا هم به زیر دو درصد سقوط کرد و برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۷، با ۱.۹۵۵ درصد، از سود اوراق ۳ ماهه کمتر شد تا این قسمت از منحنی سود هم معکوس شود.

در حقیقت، در ۵۰ سال اخیر، قبل از هر رکود اقتصادی، سود اوراق قرضه ۲ ساله از سود اوراق قرضه ۱۰ ساله بیشتر شده و هر ۵ بار اخیری که این بخش از منحنی اوراق قرضه معکوس شده،  به رکود اقتصادی منجر شده است.

  • منبع خبر : مهر