نتایج آخرین بررسی‌های هواپیمای اوکراینی/بررسی پرونده مزاحمت آمریکا برای هواپیمای ایرانی
نتایج آخرین بررسی‌های هواپیمای اوکراینی/بررسی پرونده مزاحمت آمریکا برای هواپیمای ایرانی
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ضمن تسلیت به خانواده جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای اکراینی در تهران، آخرین وضعیت رسیدگی به این سانحه و همچنین سانحه ناشی از ایجاد مزاحمت هواپیماهای نظامی آمریکایی برای هواپیمای مسافری ایران در سوریه را تشریح کرد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد ، تورج دهقانی‌زنگنه، با اشاره به اینکه روند بررسی سانحه هواپیمای اکراینی در تطابق با استانداردهای ایکائو و مقررات ملی ادامه داشته و به پیشرفت‌های خوبی رسیده، اظهار کرد: هدف از بررسی سانحه، کشف علل وقوع آن و ارائه‌ی توصیه‌ها با هدف پیشگیری از رخداد مجدد آن است.”نتایج آخرین بررسی‌های هواپیمای اوکراینی”

وی اضافه کرد: در همین راستا، جعبه‌های سیاه هواپیمای اکراینی در لابراتوار فرانسه بازخوانی شده و سازمان هواپیمایی امکان مشارکت و مشاهده فرایند را برای تمامی کشورها و سازمان‌های ذینفع و علاقمند فراهم و صحت و حرفه‌ای بودن اقدامات سازمان در تطابق با استانداردهای ضمیمه ۱۳ کنوانسیون شیکاگو توسط نهادهای بین‌المللی ذیصلاح تائید شده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: اطلاعات جعبه‌های سیاه این هواپیما تائید کننده اطلاعاتی است که در گزارش پیشرفت تحقیقات سازمان منتشر شده بود و برخی جزئیات مورد توجه عموم توسط مسئول بررسی سانحه در روزهای آتی منتشر خواهد شد.

دهقانی زنگنه گفت: باید توجه داشت که هر نوع استفاده غیرمرتبط با اهداف ایمنی، شامل بهره‌برداری‌های سیاسی از فرایند بررسی سانحه در تعارض با اهداف و اصول ایکائو و کشورهای متعاهد آن قرار دارد و موجب خواهد شد تا روند بررسی سانحه از روال تخصصی خود خارج شده و ایمنی حمل‌و نقل هوایی مورد مسامحه قرار گیرد.

“نتایج آخرین بررسی‌های هواپیمای اوکراینی/”
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: با شناسایی نقاط قابل بهبود و شناخت دقیق زنجیره منجر به هدف قرار گرفتن هواپیمای اکراینی، تمهیدات اصلاحی قابل توجهی پیاده سازی شده و اطمینان از ایمنی فضای پروازی کشور برقرار شده است.

وی ادامه داد: سازمان هواپیمایی کشوری در تعامل نزدیک با شرکت‌های معتبر استفاده کننده از فضای پروازی کشورمان، تحلیل‌های تخصصی از وضعیت ایمنی فضای پروازی را تهیه کرده که نشان‌دهنده برقراری ایمنی است و با کاهش محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا، این شرکت‌ها پروازهای خود را به ایران و بر فضای پروازی کشورمان آغاز خواهند کرد.

زنگنه در خصوص ایجاد مزاحمت آمریکا برای هواپیمای مسافری ایرانی در فضای پروازی سوریه یادآور شد: موضوع به رئیس شورای ایکائو منتقل شده و ایشان نیز برخی اقدامات را در این خصوص آغاز کرده و مساله در دستور کار ایکائو قرار گرفته است. همچنین سوریه به عنوان کشور محل وقوع این رخداد، تحقیقات سانحه را ذیل موضوع انکس ۱۳ ایکائو آغاز کرده و نمایندگان سازمان هواپیمایی کشوری ایران به عنوان کشور ثبت‌کننده و بهره بردار هواپیما در این تحقیقات حضور دارند.

وی افزود: حضور آمریکایی‌ها در منطقه یک عامل بی‌ثباتی و تهدید برای جریان حمل‌ونقل تجاری است و این حضور غیر قانونی به صورت مکرر باعث مداخله غیرمسئولانه در جریان ترافیک هوایی منطقه می شود و به علت تحمیلی بودن این حضور، هیچ یک از تمهیدات پیش‌بینی شده در جهت هماهنگی‌های نظامی، غیرنظامی توسط این نیروها به کار گرفته نمی‌شود و این باعث کاهش قابل توجه سطح ایمنی هوانوردی در کشورهایی است که میزبان این نیروهای غیرمسئول هستند.

  • منبع خبر : ایسنا