نرخ سوخت هواپیمای مسافری افزایش نمی‌یابد
نرخ سوخت هواپیمای مسافری افزایش نمی‌یابد
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت سوخت هواپیماهای مسافری ندارد، گفت: به هر حال بخش حمل و نقل مسافری عمومی، باید همیشه مورد حمایت دولت‌ها باشد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد مقصود اسعدی سامانی درباره قیمت سوخت برای هواپیماهای باری و مسافری و احتمال تغییر آن پس از تغییر قیمت بنزین از سوی دولت، اظهار داشت: در حال حاضر سوخت‌ برای هواپیماهای مسافری با قیمت هر لیتر ۶۰۰ تومان به ما عرضه می‌شود و‌ برای هواپیماهای باری و هلیکوپتر‌‌ هم سوخت به قیمت‌ فوب خلیج فارس (حدود ۸ تا ۹ هزار تومان) ‌عرضه می‌شود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه جنس سوخت هواپیما، تقریباً همان نفت است، اضافه کرد: ‌قیمت فعلی سوخت هواپیما از هزینه تامین آن بیشتر هم است، زیرا به هر حال سوخت هواپیما، همان نفت معمولی است که با تغییر اندک، به سوخت هواپیما تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه فعلاً دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت سوخت هواپیماهای مسافری ندارد، اظهار داشت: به هر حال بخش حمل و نقل مسافری عمومی باید همیشه مورد حمایت دولت‌ها باشد.

اسعدی سامانی اظهار داشت: افزایش قیمت سوخت هواپیما‌های باری موجب شده است، جابه‌جایی بار در حمل و نقل هوایی کاهش به سزایی یابد و از سوی دیگر موضوع حمل تره‌بار که نیازمند حمل سریع است، به دلیلی گرانی هزینه جابه‌جایی با هواپیما، از حمل و نقل هوایی حذف شده است و امکان انتقال آن به بازارهای هدف از طریق حمل و نقل هوایی نیست.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: به دلیل گران بودن نرخ سوخت هواپیمای باری‌ فعلا حمل بسیاری از کالاها با این مدل حمل و نقلی مقرون‌به‌صرفه نیست.

وی تاکید کرد: پس از افزایش نرخ سوخت هواپیماهای باری، حمل بار هوایی کاهش به سزایی یافت و از ظرفیت هواپیماهای باری کمتر استفاده می‌شود‌.

 قرار است دولت به زودی با واقعی‌تر کردن نرخ بنزین، سوخت خودروها را سهمیه‌بندی کند و خارج از سهمیه، نرخ سوخت واقعی‌تر باشد.

  • منبع خبر : اقتصاد آنلاین