نسخه کاغذی بیمه ‌نامه شخص ثالث حذف شد
نسخه کاغذی بیمه ‌نامه شخص ثالث حذف شد
بیمه شخص ثالث یکی از بیمه‌هایی است که شرایط و قوانین آن دائماً از طرف بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه در حال تغییر و به‌روزرسانی است.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  بیمه شخص ثالث یکی از بیمه‌هایی است که شرایط و قوانین آن دائماً از طرف بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه در حال تغییر و به‌روزرسانی است.”نسخه کاغذی بیمه ‌نامه شخص ثالث حذف شد”

بنابر اعلام بیمه ازکی، یکی از جدیدترین تغییرات ایجاد شده در بیمه شخص ثالث، حذف نسخه فیزیکی یا کاغذی آن است که در ادامه این متن نحوه اجرایی آن را به صورت کامل توضیح داده‌ایم.

چگونگی حذف نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث

بیمه مرکزی در تاریخ ۹۹/۲/۲۷ بخشنامه جدید خود را به تمام شرکت‌های بیمه ابلاغ کرده است.

بر اساس این بخشنامه از اول خرداد ماه امسال (سال ۹۹) شرکت‌های بیمه باید بیمه‌نامه شخص ثالث را بدون ارائه نسخه کاغذی آن صادر کنند. یعنی بیمه‌نامه ثالث فقط با نسخه الکترونیکی صادر می‌شود.

بیمه مرکزی هدف خود را از اجرای این تغییرات، صرفه‌جویی در مصرف بی‌رویه کاغذ، کمک به حفظ محیط زیست و کاهش مراجعه حضوری بیمه‌گذاران عنوان کرده است.

میزان اعتبار بیمه ‌نامه‌ های الکترونیکی

یکی از سوالاتی که بعد از اعلام بخشنامه جدید برای افراد ایجاد شده مربوط به میزان اعتبار و نحوه استفاده از بیمه‌نامه‌های الکترونیک است.

باید بدانید که بین بیمه‌نامه شخص ثالث کاغذی و بیمه‌نامه‌های الکترونیکی از نظر اعتبار هیچ تفاوتی وجود ندارد. همچنین تخفیف‌های عدم خسارت حفظ و دریافت خسارت با بیمه‌های الکترونیکی به راحتی انجام می‌شود.

روند صدور بیمه‌نامه‌های شخص ثالث الکترونیکی به این صورت است که بعد از صدور، شرکت بیمه اطلاعات زیر را از طریق پیامک، ایمیل یا سامانه اینترنتی در اختیار بیمه‌گذار قرار می‌دهد:

· کد یکتای بیمه‌نامه

· لینک نسخه قابل چاپ بیمه‌نامه

· آدرس الکترونیکی سامانه استعلام اصالت بیمه‌نامه در سایت بیمه مرکزی

افراد می‌توانند بلافاصله بعد از صدور بیمه شخص ثالث، با کد یکتای بیمه‌نامه از طریق سایت بیمه مرکزی استعلام بگیرند و از اعتبار و صدور قطعی بیمه‌نامه خود مطمئن شوند.

همچنین امکان چاپ بیمه‌نامه از طریق لینک نسخه قابل چاپ آن برای بیمه‌گذاران وجود دارد؛ اما این نسخه

کاغذی بیمه‌نامه اعتباری ندارد و همان نسخه الکترونیکی برای استفاده از بیمه کافی و معتبر است.

ضمناً از آن جایی که هماهنگی‌های لازم بین بیمه مرکزی و راهنمایی و رانندگی انجام شده، دریافت خسارت با بیمه‌نامه الکترونیکی و فقط از طریق کد یکتای بیمه‌نامه مشکلی نخواهد داشت.

دفاتر فروش بیمه مثل نمایندگی‌ها هم می‌توانند با به‌روزرسانی امکانات خود، شرایط مناسبی را برای فروش اینترنتی بیمه شخص ثالث ایجاد کنند تا با اجرای قوانین جدید متضرر نشوند.

البته بخشنامه حذف فیزیکی بیمه‌نامه مشکلات و ابهاماتی دارد که بلافاصله بعد از اعلام جزئیات اجرایی آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

نحوه خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث

ازکی یکی از به‌روزترین سامانه‌های خرید آنلاین بیمه است که انواع بیمه از جمله بیمه شخص ثالث را به صورت اینترنتی ارائه می‌کند.

صدور بیمه‌نامه‌های شخص ثالث الکترونیکی از طریق azki.com به صورت غیر حضوری و فقط با ارسال تصویر بیمه‌نامه قبلی و تصویر کارت ماشین انجام می‌شود.

یعنی شما می‌توانید قیمت بیمه شخص ثالث ماشین خود را در تمام شرکت‌های معتبر بیمه مقایسه کنید و پس از بارگذاری مدارک و پرداخت آنلاین حق بیمه، فایل pdf بیمه‌نامه خود را دریافت کنید.

در ازکی امکان دریافت مشاوره تخصصی و بی‌طرفانه در زمینه همه بیمه‌ها وجود دارد و بیمه شخص ثالث در کمتر از یک روز کاری صادر می‌شود.

  • منبع خبر : ایران جیب