هشداری جدید برای رکود اقتصادی آمریکا
هشداری جدید برای رکود اقتصادی آمریکا
داده‌ها نشان می‌دهد که ثروتمندان آمریکایی از میزان خریدهای خود کاسته‌اند، یعنی یکی از محرک‌های مهم اقتصاد آمریکا در حال توقف است.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، داده‌های جدید نشان می‌دهد ثروتمندان از خریدهای خود در همه موارد، شامل مسکن و جواهرات، کاسته‌اند، که این نگرانی‌ها در مورد رکود از بالا به پایین را افزایش داده است.

در حالی که طبق متوسط آمریکا همچنان به خریدهای خود ادامه می‌دهند، ثروتمندان خریدهای خود در املاک؛ خرده‌فروشی و هنر را به شدت کاهش داده‌اند. اقتصاددانان معتقدند عقب‌نشینی ناگهانی ثروتمندان می‌تواند باقی اقتصاد را با خود به پایین کشیده و باعث کندتر شدن بیش از پیش رشد اقتصادی آمریکا شود.

بازار املاک لوکس با بدترین سال خود از بحران مالی جهان تا کنون روبرو شده است و مناطق گران‌قیمتی مانند منهتن با ششمین سه ماهه متوالی از افت فروش روبرو شدند. طبق آمار ردفاین، در سه ماهه دوم امسال قیمت مساکنی که ارزش آنها ۱.۵ میلیارد دلار به بالاست، ۵ درصد افت کرده است. تعداد عمارت‌ها و پنت‌هاوس‌های فروخته نشده در سراسر کشور، به ویژه در شهرک‌های سیاحتی لوکس، رو به افزایش است.

خرده‌فروشانی که ۱ درصد ثروتمند جامعه را تأمین می‌کنند بدتر از همه آسیب دیدند؛«بارنیز» معروف درخواست حمایت از ورشکستگی ثبت کرده و نورداستورم در سه سه ماهه متوالی با کاهش درآمد روبرو شده است.

در همین زمان وال‌مارت و تارگت که با مشتریان روزمره سروکار دارند، با رشد و ازدحامی بیش از حد انتظار روبرو شدند.

در مزایده بزرگ خودروی «پبل بیچ»، که برای ثبت رکورد قیمت مشهور است، گران‌ترین خودروها خریداری پیدا نکردند و کمتر از نیمی از خودروهایی که با قیمت بالای ۱ میلیون دلار ارائه شده بودند توانستند به فروش بروند.

مارک زندی، اقتصاددان ارشد مودیز، می‌گوید: اگر ثروتمندان بیش از این‌ها از خرید کردن دست بکشند، آنگاه خطری جدی اقتصاد را تهدید می‌کند.

از طرف دیگر، حساب‌های ذخیره افراد ثروتمند در حال رشد است و در طول ۲ سال گذشته ۲ برابر شده است. این نشان می‌دهد ثروتمندان در حال ذخیره پول نقد هستند.

۱۰ درصد بالایی جامعه ۸۰ درصد سهام آمریکا را در اختیار دارند و به این ترتیب آنها در برابر سقوط‌های اخیر سهام به شدت آسیب‌پذیر هستند.

  • منبع خبر : مهرنیوز