هشدار افزایش عرضه لبنیات سنتی
هشدار افزایش عرضه لبنیات سنتی
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه استانداردهای سختگیرانه‌ای برای موادغذایی از جمله شیر در کشور وجود دارد، گفت: در حوزه گندم، استاندارد ما ۷ برابر سخت‌تر از اروپا است.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد عباس کشاورز در «اولین همایش ملی سالیانه صنعت لبنیات ایران»، با بیان اینکه در حدود ۸ سال اخیر وارد تجارت لبنیات شده‌ایم، اظهار داشت: سالانه حدود ۸۰۰ هزار تن معادل شیر (انواع فرآورده‌های لبنی) از کشور صادر می‌شود که این صادرات بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد.” هشدار افزایش عرضه لبنیات سنتی”

وی اضافه کرد: به اعتقاد بنده، این شروع خوبی است اما قیمت کمتر از یک دلار به ازای هر کیلوگرم محصول، ناچیز است که این یا به دلیل مشکل بازار است یا فرآورده و همه این موارد. از نگاه بنده، مشکل، بحث بازارهای ما است که باید بازارهای متمول و پولدارتری پیدا کنیم که تقاضاهای باکیفیت‌تری داشته باشند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه گاهی دولت برای حمایت از دامداران، مجبور به مداخله در بازار شیر شد، گفت: این امر اقتصادی و پسندیده نیست و دولت باید از ورود به تجارت و اقتصاد منع شود.

کشاورز تصریح کرد: یکی از برکات شفاف‌سازی نرخ ارز این بوده که چالش فوق را به صورت غیرمستقیم برای ما مدیریت کرده و الان دیگر شاهد آن نیستیم.

سرانه مصرف لبنیات در کشور بسیار پایین‌تر از استانداردهای جهانی است

وی با بیان اینکه جامعه ما از کمبود شیر رنج می‌برد، گفت: شیر هم پروتئین است، هم برای تأمین سلامت جامعه ضروری است و هم تعیین‌کننده رشد برخی از گروه‌های جامعه است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه به طور متوسط سرانه مصرف شیر در کشور بیش از ۸۰ لیتر است، تأکید کرد: این رقم با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد و جامعه نیمه کهنسال ما باید تقاضای بسیار بیشتری برای این کالا داشته باشد.

کشاورز اظهار کرد: باید به قشرهایی از جامعه که درآمدشان کم است، در تأمین شیر مصرفی کمک کنیم.

به گفته وی، میزان پروتئین مصرفی در کشور بیش از ۹۰ گرم است که عدد خوبی است اما ترکیب آن مناسب نیست.

هشدار درباره رواج عرضه لبنیات سنتی در کشور

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه عرضه لبنیات سنتی در جامعه در حال رواج است، تصریح کرد: این مسئله نه از نظر سلامت، نه اقتصاد و نه برای کسب و کار مناسب است.

کشاورز با اشاره به اینکه برخی به صورت غیرعلمی و غیرمنطقی درباره شیر خبررسانی می‌کنند، گفت: من به عنوان کسی که بیش از ۴۵ سال در بخش کشاورزی فعالیت دارد، باید بگویم که استانداردهای مواد غذایی از جمله شیر در کشور ما بسیار سختگیرانه‌تر از اروپا است. به عنوان مثال، استاندارد ما در زمینه گندم ۷ برابر سختگیرانه‌تر از اروپا است.

وی خطاب به فعالان صنعت لبنیات کشور که در این همایش حضور داشتند، افزود: چند پیشنهاد را برای رونق و توسعه این صنعت ارائه می‌کنم؛ اول آنکه باید وارد تجارت بیشتری شویم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه دومین پیشنهاد آن است که ما فضا را برای ورود بخش خصوصی باز گذاشتیم و اجازه تصمیم‌گیری بدون نظرخواهی از ذی‌نفعان را نمی‌دهیم، گفت: شما باید کمک کنید که پیشنهادات بهتری ارائه شود و تصمیمات درست‌تری بگیریم.

کشاورز با بیان اینکه سومین پیشنهاد، سوق دادن مذاکره با تولیدکنندگان شیر خام به سمت برد برد است، تصریح کرد: نباید شرایط به گونه‌ای باشد که دولت برای حمایت از دامداران مجبور به مداخله در بازار شود و راهکار این مسئله آن است که به سمت قراردادی کردن صنعت شیر برویم.

کشاورز همچنین با بیان اینکه باید بازارهای جدیدی را برای تجارت شناسایی کرد، گفت: شما باید بتوانید در بازارهای اقتصادی‌تری فعالیت کنید.

  • منبع خبر : مهر