همکاری مرزی ترکیه و سوریه
همکاری مرزی ترکیه و سوریه
وزیر خارجه روسیه ضمن انتقاد از سیاست‌های جدایی‌طلبانه آمریکا در سطح منطقه، تاکید کرد هرگونه همکاری مرزی ترکیه و سوریه باید بر مبنای پیمان نظامی ۱۹۹۸ باشد.

همکاری مرزی سوریه-ترکیه باید بر مبنای «توافق آدانا» باشد

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد ریانووستی امروز چهارشنبه به نقل از سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نوشت: مسکو دولت دمشق و نیروهای کرد را به حصول توافق  و اجرای آن متعاقب عملیات ترکیه در شمال شرق سوریه ترغیب خواهد کرد.”همکاری مرزی ترکیه و سوریه

با این حال وی تاکید کرد این همکاری باید بر مبنای توافق آدانا مورخ سال ۱۹۹۸ باشد.

گفتنی است طبق این معاهده امنیتی، نیروهای ترکیه حق دارند به طور موقت و تنها با پیشروی در عمق ۱۰ کیلومتری خاک سوریه، عملیات‌های ضدتروریستی انجام دهند. در مقابل، دمشق هم نمی‌بایست سوریه را به مأمنی برای پ ک ک تبدیل می‌کرد.

این در حالی است که ترکیه به فکر ایجاد منطقه امن به عمق ۳۰ کیلومتر در خاک سوریه است.

همزمان، خبرگزاری تاس به نقل از لاوروف نوشت: ائتلاف غرب به سرکردگی آمریکا کردها را به سمت جدایی‌طلبی و تقابل با قبایل عرب سوق داده است.

وی در این باره افزود: برای سال‌ها به دفعات درباره سیاست‌های انفجاری آمریکا و اعضای ائتلاف تحت رهبری‌اش هشدار دادیم که هدفش تجزیه سوریه و ایجاد هویت‌های شبه‌دولتی در شرق سوریه بود و سازمان‌های کردی را به سمت جدایی‌طلبی و تقابل با اعراب سوق می‌داد. اکنون جهان در حال مشاهده تبعات این سیاست کوته‌بینانه است.

لاوروف ادامه داد: نتیجه این سیاست درگیری مسلحانه تازه‌ای است. نیروهای داعش در خاورمیانه، شمال آفریقا و دیگر مناطق جهان پراکنده شده‌اند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در یک پیام توئیتری اعلام کرد: ایران می‌تواند برای گردهم آمدن کردهای سوریه، دولت سوریه و ترکیه کمک کند تا ارتش سوریه به همراه ترکیه بتوانند از مرزهایشان محافظت کنند.

ظریف همچنین با یادآوری توافق آدنا میان ترکیه و سوریه اظهار داشت: این توافقنامه همچنان معتبر است و می‌تواند بهترین راه برای دستیابی به امنیت باشد.

وی تصریح کرد: ما باید برای انتخابات آتی سوریه که در سال ۲۰۲۱ برگزار می‌شود آماده شویم. از نظر من در وهله اول تبیین قانون اساسی سوریه حائز اهمیت است.

  • منبع خبر : مهر