واکنش بانک مرکزی به اظهارات رییس بنیاد مستضعفان
واکنش بانک مرکزی به اظهارات رییس بنیاد مستضعفان
بانک مرکزی در واکنش به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان که گفته بود " می‌خواهیم بانک قرض الحسنه تاسیس کنیم، بانک مرکزی مجوز نمی‌دهد، اگر در روزهای کرونایی بانک داشتیم، به مردم وام قرض الحسنه می‌دادیم" اعلام کرد: بنیاد مستضعفان هم اکنون سهامدار اصلی و عمده بانک سینا است که می‌تواند تمام منویات و مقاصد خویش در زمینه اعطای قرض‌الحسنه را بدون هیچ‌گونه محدودیتی اجرا کند.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد ، در همین راستا بانک مرکزی توضیحاتی را جهت تنویر افکار عمومی منتشر کرد که به شرح زیر است:”واکنش بانک مرکزی به اظهارات رییس بنیاد مستضعفان”

– بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی هم اکنون سهامدار اصلی و عمده بانک سینا است که می‌تواند تمام منویات و مقاصد خویش در زمینه اعطای قرض‌الحسنه را بدون هیچ‌گونه محدودیتی اجرا کند.

– چنانچه استفاده از ظرفیت بانک یاد شده برای این مهم مدنظر نیست، بنیاد مستضعفان می‌تواند اهداف و مأموریت‌های متصور در خصوص فعالیت متمرکز در زمینه قرض‌الحسنه اعم از تخصیص و تجهیز را به صورت مستقل، از طریق تأسیس یک صندوق قرض الحسنه و یا از طریق بانک سینا پیگیری کند. در حال حاضر ضوابط و مقررات موجود، اجرای هر دو روش مذکور را حمایت می‌کند.

– علاوه بر دو راهکار یاد شده چنانچه بنیاد مستضعفان در نظر دارد از طریق منابع داخلی خود به اعطای قرض‌الحسنه بپردازد، می‌تواند با بهره گیری از سازوکار «قرض الحسنه ویژه» که ضوابط آن در نظام پولی و بانکی کشور اجرایی شده هم از رهگذر بانک سینا و هم از طریق ایجاد صندوق قرض‌الحسنه تک شعبه‌ای عاملیت پرداخت قرض‌الحسنه از محل منابع داخلی خود را واگذار کند.

– و نکته پایانی اینکه بانک مرکزی از دیدگاه و برنامه رییس بنیاد مستضعفان استقبال و آمادگی کامل خود برای رسیدگی به هر یک از راهکارهای اشاره شده را اعلام می‌کند. بدیهی است در صورت وصول تقاضا به قید فوریت، بررسی و اقدام خواهد شد.”واکنش بانک مرکزی به اظهارات رییس بنیاد مستضعفان”

 پرویز فتاح در بازدید از زندان تهران بزرگ و آغاز فرآیند آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد اظهار کرد: امروز از یکی از ندامتگاه‌های بزرگ کشور بازدید کردیم، در هفته گذشته در قوه قضائیه ملاقاتی داشتیم و تفاهمنامه‌ای امضا کردیم که در آن با توجه به شرایط کرونایی و رکود اقتصادی، در حمایت از بخشی از اقشار ضعیف زندانیان قدم برداریم.

وی ادامه داد: ما نسبت به محرومان احساس مسئولیت می‌کنیم و این را باید بدانیم همه زندانیان دارای ثروت نیستند و مسئولیت داریم که به آنها کمک کنیم.

رئیس بنیاد مستضعفان افزود: کمک‌های ما به زندانیان محروم در سه مرحله بود؛ مرحله اول در فروردین ماه و هنگامی بود که قوه قضائیه تعدادی از زندانیان را به مرخصی فرستاد و ۲۰ میلیارد تومان کارت هدیه به آنها ارائه داد. مرحله دوم، وام قرض‌الحسنه ۲۰ میلیاردی بود و به افرادی که داخل زندان بودند، به صورت وام قرض‌الحسنه پرداخت شد.

  • منبع خبر : ایسنا