پذیره نویسی اوراق نفتی به تاریخ دیگری موکول شد
پذیره نویسی اوراق نفتی به تاریخ دیگری موکول شد
به اطلاع می‌رساند با عنایت به تغییر برنامه زمان‌بندی عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام صادراتی در نمادهای معاملاتی ...

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد به اطلاع می‌رساند با عنایت به تغییر برنامه زمان‌بندی عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام صادراتی در نمادهای معاملاتی «سنفت ۰۰۲» و «سنفت۰۰۳ »، پذیره نویسی این اوراق به تاریخ دیگری موکول شده است.

در اطلاعیه بورس انرژی آمده است: به اطلاع می‌رساند با عنایت به تغییر برنامه زمان‌بندی عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام صادراتی در نمادهای معاملاتی «سنفت ۰۰۲» و «سنفت۰۰۳ »، پذیره نویسی این اوراق به تاریخ دیگری موکول شده است.

بدیهی است به محض تعیین و اعلام زمانبندی جدید از سوی عرضه کننده این اوراق،بورس انرژی ایران افدام به اطلاع رسانی خواهد کرد.

طرح گشایش اقتصادی دولت که رئیس جمهور ۱۱ روز پیش وعده آن را داده بود، در نهایت اعلام رسمی شد؛ دولت در این طرح که فروش اوراق سلف نفتی است، قصد دارد در حدود ۲۲۰ میلیون بشکه نفت را با سررسید ۲ ساله و به صورت پیش فروش به خریداران عرضه کند و در مقابل دولت هم به خریداران تضمین می‌دهد تا در موعد سررسید اوراق نفتی، آن را با توجه به قیمت روز نفت و دلار از دارندگان اوراق بازخرید کند.

طرح اوراق سلف نفتی در حال حاضر در شورای هماهنگی سران سه قوه در حال بررسی است تا ایرادات طرح مذکور کاهش یابد اما برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس همچون حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی معتقد است که طرح اوراق سلف نفتی باید در مجلس بررسی شود زیرا مجلس ممکن است راهکارهای دیگری در خصوص جبران کسری بودجه به دولت پیشنهاد دهد.

البته به همین منظور جلسه‌ای غیرعلنی ساعت ۸ صبح امروز در مجلس شورای اسلامی برگزار شد؛ رئیس مجلس درباره این جلسه گفت که مقرر شده دوکمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه درباره اوراق سلف نفتی بررسی لازم را انجام دهند.

 

شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا به ابزار دور زدن مجلس تبدیل شده است

مرتضی زمانیان، کارشناس اقتصادی با تاکید بر لزوم بررسی طرح گشایش اقتصادی در مجلس شورای اسلامی، گفت: شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، تبدیل به ابزاری برای دور زدن فرایند قانون گذاری در کشور شده است در این فرایند هیچکدام از فرایندهای قانونی در کشور مانند شورای نگهبان و … طی نمی‌شود و به نظر می‌رسد باید اصلاحاتی در آن اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه موضوعاتی که فرایند قانونی شأن می‌تواند طی شود نباید در جلسه شورای سران مطرح شود، ادامه داد: در وهله اول، باید مشخص شود که چه موضوعاتی می‌تواند در این جلسات ارائه شود.

زمانیان با انتقاد از مخفی کاری دولت در زمینه طرح گشایش اقتصادی، گفت: نکته دوم این است که این فرایند باعث شده نوعی مخفی کاری در تصویب طرح‌های پیشنهادی اتفاق بیفتد. به عنوان نمونه در طرح گشایش اقتصادی گفته می‌شود طرحی وجود دارد و اتفاقی می‌خواهد بیفتد اما هیچکس نمی‌داند که آن طرح چیست و تنها در این زمینه گمانه زنی رخ می‌دهد.

وی افزود: لایحه‌ای که به دولت برود را همه مشاهده می‌کنند، در مرکز پژوهش‌های مجلس می‌رود، قابل دانلود است، همه رسانه‌ها آن‌را می‌بینند و نظر می‌دهند بنابراین، این وضعیت که این طرح‌ها به صورت مخفی می‌رود انتقاد دیگری به این رویکرد دولت است.