پرداخت ارزی برای خرید واکسن کرونا با مشکل مواجه است/ صندوق بین المللی پول جرأت مطرح کردن وام بشر دوستانه ایران را ندارد
پرداخت ارزی برای خرید واکسن کرونا با مشکل مواجه است/ صندوق بین المللی پول جرأت مطرح کردن وام بشر دوستانه ایران را ندارد
عبدالناصر همتی در خصوص اقدامات صورت گرفته به منظور تامین واکسن کرونا توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد در یادداشت اینستاگرامی  عبدالناصر همتی آمده است: برخی نادانسته یا مغرضانه ، سعی در تطهیر اقدامات غیر انسانی امریکا در تحریم ایران را دارند و تنها به ادعای دروغین امریکا بر عدم محدودیت بر معاملات دارو تاکید میکنند، برای ثبت در حافظه تاریخی می گویم:” پرداخت ارزی برای خرید واکسن کرونا با مشکل مواجه است

اعلام خبر مربوط به توزیع واکسن کرونا توسط برخی کشورهای همسایه بین مردمشان تلخ ترین پاسخ به این عده است. از آنجا که خرید واکسن کرونا(covax) بایستی از مسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد، تاکنون هر طریقی برای پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز ، به خاطر  تحریم غیر انسانی دولت آمریکا و ضرورت اخذ مجوز اوفک، با مانع مواجه شده است.
کره جنوبی، بابت انتقال پول از مسیر U-turn دلار برای خریدهای بشر دوستانه، نتوانست تضمینی برای عدم مصادره پول بانک مرکزی ایران توسط دولت آمریکا در هنگام انتقال بدهد.

صندوق بین المللی پول با فشار و تهدید آمریکا ، و علیرغم اذعان به حق ایران و عدم وجود هیچ گونه مانع اقتصادی یا حقوقی، حتی جرأت مطرح کردن وام بشر دوستانه ایران در هیئت مدیره صندوق را پیدا نکرد.
البته ، انتقال پول از مسیرهای دیگر تحت پیگیری است که انشاالله با همکاری و اقدام به موقع دستگاههای ذیربط به نتیجه خواهد رسید. خرید واکسن از دیگر کشورها نیز در دستور کار همکاران وزارت بهداشت قرار دارد. اخبار واصله در خصوص تولید داخلی واکسن کرونا نیز امیدوار کننده است.

مسعود سلیمانی دودران روز یکشنبه اظهار داشت: در شرایط فعلی هم باید به دنبال تولید واکسن کرونا در داخل باشیم و هم به خرید آن از خارج کشور فکر می کنیم تا واکسن مورد نیاز کشور تامین شود.

وی ادامه داد: کمیته ملی واکسن کووید – ۱۹ از ابتدای سال جاری هر دو مسیر تامین واکسن اعم از خرید از مجموعه کووکس وابسته به سازمان جهانی بهداشت و سایر فروشندگان معتبر بین المللی و تولید داخل را به صورت همزمان دنبال می کند.

سلیمانی ادامه داد: بررسی برای مجموعه هایی که امکان خرید از آنها وجود دارد و حمایت از تیم های تحقیقاتی که روی واکسن کار می کنند، از جمله موارد دستور کار این کمیته است.

” پرداخت ارزی برای خرید واکسن کرونا با مشکل مواجه است/ صندوق بین المللی پول جرأت مطرح کردن وام بشر دوستانه ایران را ندارد”

محققان ایرانی توان تولید واکسن کرونا را دارند

سلیمانی در پاسخ به این سوال که آیا از توان، امکانات و تجهیزات لازم برای ساخت واکسن کرونا در کشور برخوردار هستیم، گفت: محققان ما توان تولید واکسن کرونا را دارند و تا به حال هم چند مورد آزمایشی آن را در کشور ساخته اند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان داشت: موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و انستیتو پاستور از مجموعه هایی هستند که بخش عمده ای از واکسن های مورد نیاز کشور را تولید می کنند، به عبارتی دانش تولید واکسن در مقیاس صنعتی در کشور وجود دارد. تاکنون واکسن های متعددی در داخل کشور ساخته شده و در حال استفاده آنها هستیم.

سلیمانی با اشاره به اینکه محققان ما از توان علمی کافی برای ساخت واکسن کرونا بر اساس پلتفرم های موجود برخوردار هستند، گفت: محققان ما حتی توانایی ساخت واکسنی مانند مدرنا و بایون تک را به صورت آزمایشگاهی دارند اما تولید در مقیاس صنعتی مقوله دیگری است و الزامات و دانشی فراتر از فقط ساخت واکسن را می طلبد.

  • منبع خبر : اقتصاد آنلاین