پرفسورسلیمانی در مقابل ژیو وانگ ؛ ما بردیم
پرفسورسلیمانی در مقابل ژیو وانگ ؛ ما بردیم
این چند شب وقتی داشتم اخبارهای شبانگاهی سیما را در تلویزیون میدیدم، متوجه شدم دکتر «مسعود سلیمانی» محقق و پروفسور ایرانی در برابر «ژیو وانگ» که به جرم جاسوسی در ایران به ده سال حبس محکوم شده بود آزاد شدند.

پرفسورسلیمانی در مقابل ژیو وانگ ؛ ما بردیم

به گزارش واحد تحلیلی خبرگزاری صبح اقتصاد این چند شب وقتی داشتم اخبارهای شبانگاهی سیما را در تلویزیون میدیدم، متوجه شدم دکتر «مسعود سلیمانی» محقق و پروفسور ایرانی در برابر «ژیو وانگ» که به جرم جاسوسی در ایران به ده سال حبس محکوم شده بود آزاد شدند.

این دو زندانی در زوریخ سوئیس تحویل مقامات کشورهای خود شده‌اند. سخنگوی وقت قوه قضائیه در یک نشست خبری درباره آقای وانگ گفته بود: «یکی از عوامل نفوذی آمریکا که البته دو تابعیتی است با نفوذ خاصی وارد ایران شد، این فرد مستقیم از ناحیه آمریکایی‌ها هدایت می‌شده و پس از شناسایی، دستگیر شد».

وی همچنین با اشاره به محکوم شدن وی به ۱۰ سال حبس خبر داده بود. وزارت خارجه ایران نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد مسعود سلیمانی استاد و پژوهشگر ایرانی پس از حدود یکسال بازداشت غیرقانونی در آمریکا آزاد و در سوئیس تحویل مقامات ایرانی شد.

سوم آبان سال ۱۳۹۷ (بیست‌وپنجم اکتبر ۲۰۱۸) بود که دکتر سلیمانی، به‌عنوان یکی از دانشمندان علوم پزشکی ترمیمی و هماتولوژی (خون‌شناسی) و همچنین نخبه تحسین‌  شده ایرانی بعد از ورود به فرودگاه شهر شیکاگو در ایالات متحده با استفاده از ویزای معتبر J-۱ توسط نیروهای امنیتی و پلیس فدرال این کشور (اف. بی. آی) و به اتهام نقض تحریمهای آمریکا علیه ایران بازداشت شد.

مقامات دولت ترامپ با اشاره به تحولات و اغتشاشات اخیر در ایران مدعی شده‌اند که حکومت ایران احتمالا آقای ژیو وانگ را در راستای بهبود چهره خود در عرصه بین‌المللی آزاد کرده است.

کاخ سفید تایید کرد که اوایل روز شنبه تبادل زندانی میان ایران و آمریکا صورت گرفته است، مساله‌ای که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با انتشار بیانیه‌ای و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران با انتشار تصاویر آن را تایید کرده‌اند.

روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به این موضوع به نقل از مقامات آمریکایی که نامشان فاش نشده است اعلام کرد که ژیو وانگ با یک هواپیمای دولتی سوئیس از تهران به زوریخ منتقل شده است.

این مقامات آمریکایی همچنین تاکید کردند که آنها هیچ نشانه‌ای از اینکه این تبادل به گفت ‌وگوهای بیشتر و گسترده تر میان تهران و واشنگتن منجر شود نمی‌بینند. نیویورک تایمز گفتگو در خصوص تبادل زندانی را مقدمه گفت‌وگوهای بیشتر تهران با واشنگتن نمیداند.

روزنامه نیویورک تایمز نیز به نقل از دو منبع آمریکایی گزارش داد که وانگ با یک هواپیمای سوئیسی از تهران به زوریخ رفته و در آنجا با «برایان هوک» نماینده آمریکا در امور ایران دیدار کرده است.

آقای مسعود سلیمانی نیز در همان هواپیمایی که برایان هوک به سوئیس سفر کرده است از آمریکا به زوریخ منتقل شده است.نیویورک تایمز در ادامه نوشته است که این برایان هوک بوده که از طریق کانال دیپلماتیک خود با ایران، یعنی سوئیس، گفت ‌وگوهای مربوط به تبادل زندانیان را پیش برده است.

با این حال هیچ دیدار مستقیمی میان هوک و مقامات ایرانی صورت نگرفته است. آخرین تماس مستقیم برایان هوک با مقامات ایرانی به مارس ۲۰۱۸ و در یک نشست پیرامون برجام برمی‌گردد.ایران و آمریکا در ده سال گذشته دیدارهای ماموریتی صرف موضوع ماموریت داشته اند اما ایرانیان اجازه بیشتر از محدوده ای که تعریف شده ، حرکت کردن نداشته اند.

اینکه ما یک جاسوس را که با ۱۰ سال محکومیت در زندان بوده و با یک دانشمند مبادله میکنیم خود نشان میدهد دست برنده هنوز با جمهوری اسلامی ایران است و اینکه دونالد ترامپ هر دو ماهی یکبار فیلش یاد هندوستان میکند و سخن از مذاکره بدون قید و شرط میکند هم بی علت نیست و خود  نشان میدهد، ترامپ برای برنده شدن به این ظرفیت ها بسنده نخواهد نمود که خدای متعال خواسته که ایرانیان ترامپ را در حال ذلت مشاهده کنند. والسلام

حمیدرضا نقاشیان حمید رضا نقاشیان