چشم‌انداز قیمت نفت پس از حمله به تاسیسات نفت سعودی ؛ بشکه ای ۱۰۰ دلار
چشم‌انداز قیمت نفت پس از حمله به تاسیسات نفت سعودی ؛ بشکه ای ۱۰۰ دلار
تحیل‌گران نفت معتقدند قیمت نفت خام با باز شدن معاملات در روز دوشنبه ۵ تا ۱۰ دلار جهش می‌کند و در صورتی که عربستان نتواند به زودی تولید خود را بازیابی کند، تا ۱۰۰ دلار هم بالا خواهد رفت.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  به نقل از رویترز، پس از مختل شدن نیمی از تولید نفت عربستان به واسطه حمله پهپادی یمنی‌ها به تاسیسات نفتی آرامکو، تاجران و تحیل‌گران نفت معتقدند قیمت نفت خام با باز شدن معاملات در روز دوشنبه، ۵ تا ۱۰ دلار جهش می‌کند و در صورتی که عربستان نتواند به زودی تولید خود را بازیابی کند، تا ۱۰۰ دلار هم بالا خواهد رفت.

حمله پهپادهای یمنی به قلب تاسیسات نفتی عربستان، بیش از نیمی از توید نفت این کشور را از مدار خارج کرده است که این برابر با ۵ درصد از کل عرضه نفت در جهان است.

آنچه در ادامه مطالعه خواهید کرد تحلیل فعالان بازار نفت و متخصصان انرژی، از این واقعه و تاثیر آن بر بازار است.

باب مک‌کانلی از راپیدان انرژی: اگر اختلال تولید نفت عربستان ۷ روزه باشد، قیمت نفت بین ۱۵ تا ۲۰ دلار در هر بشکه جهش خواهد کرد و در سناریوی وقفه ۳۰ روزه تولید، قیمت نفت ۳ رقمی خواهد شد.

گرگ نیومن از شرکت اونیکس: روز دوشنبه قیمت نفت ۲ دلار بالاتر باز می‌شود و ۷ تا دلار بالاتر بسته خواهد شد. اگر مساله در کوتاه‌مدت حل نشود، بازارها شاهد بازگشت قیمت ۱۰۰ دلاری خواهند بود.

کریستین مالک از جی‌پی مورگان: من انتظار دارم قیمت‌ها در کوتاه‌مدت ۲ تا ۳ دلار بالا بروند، اما در ۳ تا ۶ ماه آینده با بازگشت ریسک‌های ژئوپولیتیکی، قیمت نفت به ۸۰ تا ۹۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

کری راس از گروه سرمایه‌گذاران بلک‌گلد: قلب صنعت نفت عربستان سعودی با موفقیت مورد حمله واقع شده است، بنابراین منتظر افزایش قیمت‌ها تا ۶۵-۷۰ دلار برای هر بشکه باشید.

جان دریسکول، جی‌تی‌دی انرژی: این اتفاق خیلی مهمی است، چراکه دو برابر ظرفیت ذخیره موجود در بازار را از دسترس خارج کرده است. واکنش وحشت بازار با باز شدن معاملات، رخ خواهد داد و قیمت‌ها را به سرعت بالا خواهد برد.