کانال مالی ایران سوییس راه‌اندازی می‌شود
کانال مالی ایران سوییس راه‌اندازی می‌شود
یک عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید یک کانال مالی مشترک میان ایران و سوییس برای مبادله کالاهای بشردوستانه راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد فریال مستوفی اظهار کرد: براساس صحبت‌های مارکوس لایتنر، سفیر سوییس در ایران، این کانال مالی در آینده نزدیک کار خود را آغاز خواهد کرد.”کانال مالی ایران سوییس راه‌اندازی می‌شود”

به گفته وی، حوزه اصلی فعالیت این کانال در مبادله کالاهای بشردوستانه همچون دارو، تجهیزات پزشکی و محصولات غذایی تعریف شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین سفیر سوییس گفته که این کانال مالی رقیب یا جایگزین اینستکس نخواهد بود و در صورت راه‌اندازی، ساز و کار متفاوتی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، با خروج دولت آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا اعلام کرد که همچنان از توافق هسته‌ای دفاع می‌کند و آماده است که در مسیر کاهش فشار تحریم‌ها به ایران کمک کند.

با وجود وعده‌های رهبران سیاسی اروپا و راه‌اندازی اینستکس، عملا اروپا در حمایت از برجام هیچ اقدام جدی انجام نداده و بسیاری از شرکت‌های اروپایی در این مدت حاضر به همکاری با ایران نشده‌اند.

جدیدترین آمارها از وضعیت تجارت ایران در سال جاری نشان می دهد که میزان تجارت مشترک ایران و اروپا به شکل قابل توجهی کاهش یافته و تنها آلمان در جمع پنج کشوری که بیشترین صادرات به ایران را دارند، باقی مانده است.

“کانال مالی ایران سوییس راه‌اندازی می‌شود”بخش امور اقتصاد سوئیس به فایننشال تایمز خبر داده است که «تلاش‌ فوق‌العاده بر این بوده تا کانال پرداختی با ایران در سریعترین زمان ممکن راه‌اندازی شود اما هنوز نمی‌توانیم زمان دقیقی اعلام کنیم. گفت‌وگوها با طرف‌های ایرانی و آمریکایی و شرکت‌های سوئیسی در حال انجام است.»

تلاش‌های سوئیس بر تداوم کمک‌های بشردوستانه به تهران در شرایطی ادامه دارد که مقام‌های آمریکایی تلاش‌های اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم کرده اند.

  • منبع خبر : ایسنا