کاهش بیش از ۱۴ هزار واحدی شاخص بورس
کاهش بیش از ۱۴ هزار واحدی شاخص بورس
روند نزولی بازار سرمایه امروز نیز ادامه یافت و شاخص کل این بازار بیش از ۱۴ هزار واحد نزول کرد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد در معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل با ۱۴ هزار و ۸۷۰ واحد کاهش در رقم یک میلیون و ۴۱۳ هزار واحد ایستاد.”کاهش بیش از ۱۴ هزار واحدی شاخص بورس”

معامله گران امروز یک میلیون معامله به ارزش ۱۳۸ هزار و ۶۶۵ میلیارد ریال انجام دادند.

سرمایه گذاری تأمین اجتماعی، پالایش نفت اصفهان، صنایع پروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری نفت و گاز و پروشیمی تأمین و پالایش نفت تهران نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر منفی و در مقابل ملی صنایع مس ایران و معدنی و صنعتی گلگهر نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر منفی را روی بورس گذاشتند.

شاخص کل فرابورس هم با ۳۲ واحد کاهش در رقم ۱۸ هزار و ۹۱۳ واحد ایستاد.

در این بازار ۷۶۸ معامله به ارزش ۱۹۰ هزار و ۴۷۴ میلیارد ریال انجام شد.

هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، بیمه پاسارگاد، پروشیمی زاگرس و فولاد هرمزگان جنوب نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت و در مقابل صنعتی مینو، بانک دی، پروشیمی تنگویان و سهامی ذوب آهن اصفهان نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر منفی روی فرابورس گذاشتند.

عرضه اولیه ۱۳ درصد سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی‌پارس لغو شد و اطلاع‌رسانی درخصوص تاریخ عرضه متعاقبا اعلام خواهد شد.
طبق اعلام قبلی، قرار بود روز چهارشنبه، بازار سهام میزبان فرآوری معدنی اپال کانی‌پارس با عرضه اولیه ۱/ ۲میلیارد سهم باشد اما با تصمیم بورس تهران این عرضه لغو و به زمان نامعلوم دیگری موکول شد.
“کاهش بیش از ۱۴ هزار واحدی شاخص بورس
براساس این گزارش، بررسی‌ها نشان می‌دهد سقوط روز گذشته و دور از انتظار ۵۴ هزار واحدی شاخص و درخواست برخی فعالان به لغو این عرضه سنگین و همچنین ادعای گران‌فروشی این سهم در تصمیم مدیران بورس، موثر بود.
از سوی دیگر برخی از کارشناسان با اشاره به قیمت ۱۴۰۰ تا ۱۴۸۰ تومانی هر سهم «اپال» و نیاز به نقدینگی ۸/ ۳هزار میلیارد تومانی، خواهان لغو این عرضه بودند. عده‌ا‌ی هم با بررسی دارایی‌های جاری و غیر‌جاری و بدهی‌های این شرکت و حقوق مالکانه دارایی‌ها، مدعی شدند ارزش ذاتی و واقعی هر سهم کمتر از برآورد‌های ارائه شده است.
با این اوصاف، اقدام دیروز بورس تهران شاید موجب بهبود نسبی بازار در روزهای آینده شود اما با توجه به اینکه عده زیادی از سهامداران با تکیه بر اطلاعیه‌های بورس تهران از قبل اقدام به تامین نقدینگی می‌کنند، بهتر است مسوولان بور با در نظر گرفتن همه شرایط، تصمیمات قطعی را آگاهانه گرفته و دست به تغییر در دقیقه ۹۰ نزنند.
  • منبع خبر : ایسنا