کاهش تجارت جهانی پس از کرونا
کاهش تجارت جهانی پس از کرونا
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه رفع موانع و مشکلات صادراتی پس از شیوع ویروس کرونا کاری زمان‌بر است، گفت: مسؤولان مربوطه از طریق سفارت‌خانه‌ها در تلاش هستند تا این موانع را رفع کنند، اما این اقدامات زمان‌بر خواهد بود.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد محمد لاهوتی در باره تأثیر شیوع ویروس کرونا بر تجارت کشور گفت: همان طور که این ویروس بر سلامت مردم جهان تأثیر گذاشته و به یک اپیدمی تبدیل شده، بر روی تجارت همه کشورها هم تأثیرگذار بوده است. به طوری که بر اساس اعلام سازمان جهانی تجارت در سال ۲۰۲۰ تجارت بین المللی از ۱۳ تا ۳۲ درصد کاهش خواهد داشت.”کاهش تجارت جهانی پس از شیوع کرونا”

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان این که کشور ما نیز از این شرایط مستثنا نبوده است، افزود: ایران جزو اولین کشورهای درگیر با ویروس کرونا بود و با رشد ناگهانی این بیماری در کشورمان برخی کشورهای همسایه و اطرافمان از جمله عراق، افغانستان، ترکیه و حتی برخی کشورهای حوزه CIS به سرعت مرزهای خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بر روی کشورمان بستند. لذا کاهش ۱۷ درصدی صادرات طی اسفند ۹۸ رقم خورد.

لاهوتی با بیان این که هنوز آمار تجارت کشورمان در فروردین ۹۹ اعلام نشده است، بیان داشت: احتمالا کاهش تجارت ما در این ماه نسبت به اسفند ۹۸ بیشتر باشد،‌ زیرا طی یک ماه اخیر کشورها قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای ترددها و حمل و نقل کالا وضع کردند که قطعا بر روی تجارت تأثیر بیشتری داشته است.

* توافقات اولیه برای بازگشایی مرزها و رونق تجارت

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: پیرو رایزنی‌ها و اقدامات انجام شده توسط مسؤولان و سازمان‌های مرتبط با تجارت، برخی کانال‌های تجاری باز شده اما در مجموع همچنان برخی مرزها بسته است.

وی گفت: برای حل مشکلات ناشی از جابه‌جایی کالا پس از شیوع ویروس کرونا مباحثی بین کشورها مطرح شده و پروتکل‌های بهداشتی نیز ارائه شده که منجر به توافقات اولیه شده است، اما این توافقات قطعی نشده که امیدواریم هر چه زودتر این مسائل بین کشورها نهایی شود تا تجارت به روند عادی خود بازگردد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: روش‌هایی مثل بک تو بک کردن کامیون‌ها و روش حمل ریلی از راه‌های جایگزین کردن حمل بار کامیونی به صورت مستقیم به کشور مقصد است که این اقدامات نیز هزینه تمام شده کالاهای صادراتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با توجه به افزایش قابل ملاحظه هزینه‌های حمل کالا افزایش داده است.

* تصمیم‌گیری در شرایط خاص زمان بر است

لاهوتی با بیان این که باز و بسته شدن دائم مرزها بر اثر شیوع ویروس کرونا قدرت برنامه ریزی از صادرکنندگان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گرفته است، گفت: با توجه به نگرانی کشورها در رابطه با شیوع ویروس کرونا، این اتفاقات ناخواسته است. لذا همه کشورها در این روزها با این مشکلات در تجارت مواجه‌اند و به دنبال رفع موانع و مشکلات پیش آمده هستند اما هنوز نتوانسته‌اند به طور کامل این مسائل را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حل کنند و ما هم از آن مستثنا نبوده‌ایم.

وی با تأکید بر این که مسؤولان از طریق سفارتخانه‌ها تلاش زیادی برای حل و رفع تنگناهای تجارت کشورمان پس از شیوع ویروس کرونا انجام داده‌اند، گفت: حل نشدن مسائل در زمینه تجارت در شرایط فعلی نشانه کم‌کاری و سهل‌انگاری نیست، بلکه در شرایط خاص تصمیم‌گیری‌ها سخت و زمان‌بر است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: علی‌رغم این مسائل با نظارت بیشتر بر بخشی از امور مانند کنترل کرایه حمل بار می‌توان مشکلات صادرکنندگان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کمتر کرد.”کاهش تجارت جهانی پس از شیوع کرونا”

* رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی به رونق تجارت کمک می‌کند

وی با تأکید بر این که موضوع پروتکل‌های بهداشتی و رعایت دقیق آنها هم هر چه زودتر باید نهایی شود، گفت: در رابطه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی قطعا باید نهایت نظارت وجود داشته باشد تا در صورت عدم رعایت این پروتکل‌ها در یک محموله صادراتی با مشکل مواجه نشویم و تمام زحمات از بین نرود.”کاهش تجارت جهانی پس از شیوع کرونا”

لاهوتی با بیان این که عمده صادرات ما به عراق، ترکیه، افغانستان، امارات و چین است، گفت: البته بخشی از تجارت ما به کشورهای حوزه CIS است که به لحاظ ارزشی چندان قابل توجه نیست و ارزش صادرات ما به این کشورها کمتر از یک میلیارد دلار است.

وی اظهار داشت: بخش اعظم تجارت ایران با ترکیه نیز شامل میعانات گازی است؛ بنابراین صادرات کالاهای غیر نفتی ما به این کشور هم رقم قابل توجهی نیست.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران تصریح کرد: اما تقاضای کالا به خصوص میوه و تره‌بار در کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات به شدت کاهش یافته است.

لاهوتی اضافه کرد: بیشترین حجم صادرات کالای غیرنفتی ایران از میان ۵ کشور مذکور به عراق و افغانستان است که در حال حاضر با توجه به این که سفر زیارتی به کشور عراق انجام نمی‌شود، سطح تقاضا در عراق هم کاهش یافته است.

وی ادامه داد: به هر حال تجارت در شرایط فعلی که کشورها با ویروس کرونا درگیر هستند، در جریان است، اما روال و روانی سابق را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ندارد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: برای عادی شدن شرایط مدیریت و برنامه ریزی لازم است و کشورها باید با شرایط جدید تطابق یابند که در دو ماه اخیر به مرور این تطابق در حال انجام است، اما به هر حال تطابق کامل با شرایط فعلی مسأله‌ای زمان‌بر است که اقداماتی انجام و اقداماتی هم در حال انجام است.

  • منبع خبر : فارس