کاهش قیمت گوشت پس از حذف ارز دولتی
کاهش قیمت گوشت پس از حذف ارز دولتی
بررسی قیمت اقلام خوراکی در اردیبهشت ماه سال جاری نشان می‌دهد که قیمت گوشت پس از خروج از شمول دریافت ارز دولتی، با کاهش مواجه شده است.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد بررسی قیمت اقلام خوراکی در اردیبهشت ماه سال جاری به استناد گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، هر کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک در اردیبهشت ماه امسال، به قیمت ۲۰ هزار و ۶۰۹ تومان به فروش رفته است که نسبت به رقم ۱۳ هزار و ۶۶۵ تومان اردیبهشت ماه سال گذشته، ۵۰.۸ درصد افزایش و نسبت به نرخ ۱۷ هزار و ۳۹۲ تومان فروردین ماه نیز، رشد ۱۸.۵ درصدی یافته است.

همچنین هر کیلوگرم برنج خارجی درجه یک در اردیبهشت ماه امسال، ۸ هزار و ۹۴۱ تومان بوده است؛ در حالی که نرخ این محصول در اردیبهشت ماه سال گذشته، ۷ هزار و ۶۶۵ تومان به ثبت رسیده و از این رو، شاهد افزایش ۱۶.۷ درصدی قیمت برنج خارجی طی یک سال بوده ایم. البته نرخ این محصول در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه، تنها ۰.۸ درصد افزایش یافته است.

کاهش نرخ گوشت پس از خروج از شمول دریافت ارز دولتی

هر کیلوگرم گوشت گوسفندی نیز در اردیبهشت ماه امسال، با نرخ ۹۹ هزار و ۲۲۱ تومان به فروش رسیده است که نسبت به ۴۴ هزار و ۷۱۶ تومان در اردیبهشت ماه سال ۹۷، رشد ۱۲۱.۹ درصدی را تجربه کرده است. نرخ این محصول نسبت به فروردین که ۱۰۱ هزار و ۴۳۴ تومان بود، کاهش ۲.۲ درصدی داشته است.

هر کیلوگرم گوشت گاو یا گوساله که در فروردین ماه، ۹۴ هزار و ۱۳۲ تومان بود، در اردیبهشت ماه به ۹۳ هزار و ۱۷۳ تومان رسیده که کاهش یک درصدی را نشان می‌دهد؛ همچنین این نرخ نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته که ۴۰ هزار و ۵۴۱ تومان بود، رشد ۱۲۹.۸ درصدی داشته است.

مرغ ۱۱.۸ هزار تومان شد

همچنین هر کیلوگرم مرغ ماشینی که در فروردین ماه ۱۴ هزار و ۴۷۱ تومان بود با کاهش ۱۷.۸ درصدی در اردیبهشت ماه امسال، به ۱۱ هزار و ۸۸۹ تومان رسید؛ این در حالی است که نرخ این محصول در اردیبهشت ماه پارسال، ۷ هزار و ۸۸۵ تومان بود که نشانگر رشد ۵۰.۸ درصدی در اردیبهشت ماه امسال است.

هر کیلوگرم تخم مرغ ماشینی نیز در اردیبهشت ماه ۸ هزار و ۹۲۵ تومان بود که افزایش ۷.۳ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه پارسال که ۸ هزار و ۳۱۹ تومان بود را تجربه کرده است. نرخ این محصول نسبت به فروردین ماه که ۹ هزار و ۱۵۵ تومان بود، ۲.۵ درصد کاهش یافته است.

تغییرات نرخ محصولات لبنی

بر این اساس؛ هر یک لیتر شیر پاستوریزه نیز که در فروردین ماه ۴ هزار و ۷۳۷ تومان بود در اردیبهشت ماه امسال رشد یک درصدی یافت و به ۴ هزار و ۷۸۵ تومان رسید. نرخ این محصول در اردیبهشت ماه پارسال ۲ هزار و ۸۵۲ تومان بود که نشان از افزایش ۶۷.۸ درصدی هر لیتر شیر در اردیبهشت ماه سال جاری دارد.

همچنین هر کیلوگرم ماست پاستوریزه در اردیبهشت ماه، با قیمت ۶ هزار و ۶۲ تومان به فروش رسیده است که نشان از کاهش ۰.۲ درصدی نسبت به فروردین ماه (۶ هزار و ۵۰ تومان) و افزایش ۵۳.۱ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه پارسال که ۳ هزار و ۹۵۹ تومان بوده، را نشان می‌دهد.

نرخ پنیر ایرانی پاستوریزه (۵۰۰ گرم) نیز در اردیبهشت ماه ۸ هزار و ۹۹۰ تومان بود که کاهش ۰.۸ درصدی نسبت به فروردین ماه (۸ هزار و ۹۰۲ تومان) دارد. نرخ این محصول در اردیبهشت ماه پارسال، ۵ هزار و ۹۶۶ تومان بود که بیانگر افزایش ۵۰.۷ درصد قیمت پنیر در اردیبهشت امسال است.

کره پاستوریزه (۱۰۰ گرم) ۴ هزار و ۵۵۹ تومان در اردیبهشت ماه امسال به فروش رسید که افزایش ۳۳.۹ درصدی نسبت به اردیبهشت پارسال که ۳ هزار و ۴۰۴ تومان داشته و البته نسبت به فروردین ماه (۴ هزار و ۵۷۲ تومان) کاهش ۰.۳ درصدی یافته است.

هر ۹۰۰ گرم روغن مایع نیز در اردیبهشت ماه امسال ۸ هزار و ۱۸ تومان بود که افزایش ۱.۵ درصدی نسبت به فروردین ماه یافته است. نرخ این محصول در اردیبهشت پارسال ۵ هزار و ۴۴۵ تومان بود که بیانگر افزایش ۴۷.۲ درصدی این محصول در اردیبهشت امسال است.

نرخ میوه‌ها و صیفی جات / ‏کاهش‬ قیمت پیاز و خیار

هر کیلوگرم موز در اردیبهشت ماه امسال با افزایش ۹۸.۸ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه پارسال که ۷ هزار و ۱۲۰ تومان بود، به قیمت ۱۴ هزار و ۱۳۵ تومان رسیده است. نرخ این محصول در فروردین ماه ۱۳ هزار و ۱۹۳ تومان بود.

سیب درختی زرد، پرتقال و خیار نیز در اردیبهشت ماه به ترتیب با قیمت ۱۰ هزار و ۵۰۷ تومان، ۸ هزار و ۴۳۴ تومان و ۵ هزار و ۵۶۸ تومان به فروش رفته است که نسبت به اردیبهشت ماه پارسال به ترتیب ۱۴۲.۷ درصد، ۸۶ درصد و ۱۱۶.۹ درصد رشد داشته است. نرخ سیب درختی نسبت به فروردین ماه، ۱.۹ درصد و نرخ پرتقال ۵.۵ درصد افزایش و نرخ خیار ۱۸.۱ درصد کاهش داشته است.

در اردیبهشت ماه نرخ گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز به ترتیب ۵ هزار و ۵۷۹ تومان، ۵ هزار و ۸۵۶ تومان و ۷ هزار و ۳۸۰ تومان بود که افزایش ۱۸۶.۸ درصدی، ۲۴۱.۳ درصدی و ۳۰۶ درصدی نسبت به اردیبهشت ماه پارسال دارد؛ ضمن اینکه نرخ گوجه فرنگی نسبت به فروردین ماه ۲.۹ درصد و نرخ سیب زمینی ۳.۳ درصد افزایش و نرخ پیاز ۳۳.۴ درصد کاهش داشته است.

افزایش ۲۴۶ درصدی نرخ رب گوجه

لوبیا چیتی، عدس، قند و شکر نیز به ترتیب با افزایش ۳۰ درصد، ۱۸.۸ درصد، ۱۱۴.۶ درصد و ۱۳۲.۲ درصد با نرخ ۱۵ هزار و ۵۳۳ تومان، ۹ هزار و ۴۸۲ تومان، ۸ هزار و ۸۸۶ تومان و ۷ هزار و ۷۴۸ تومان به فروش رسیده است.

رب گوجه فرنگی و چای خارجی بسته‌ای به ترتیب با افزایش ۲۴۶.۶ درصد و ۴۹.۷ درصد با قیمت ۲۰ هزار و ۵۶۶ تومان و ۳۴ هزار و ۲۷۱ تومان فروخته شده است.

  • منبع خبر : مهر