کاهش ۱۰ هزار واحدی شاخص بورس تهران
کاهش ۱۰ هزار واحدی شاخص بورس تهران
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با ریزش 10 هزار و 51 واحد روبه‌رو شد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد بورس اوراق بهادار تهران که این هفته روی دور کاهش و ریزش شاخص قرار گرفته، امروز هم با کاهش ۱۰ هزار و ۵۱ واحد به رقم یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۶۶۴ واحد رسید.”کاهش ۱۰ هزار واحدی شاخص بورس تهران”

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن با کاهش ۱۱۴۷ واحد به رقم ۴۳۷ هزار و ۱۷۶ واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از ۴ میلیون و ۸۶۲ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۲ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۲۶۳ هزار نوبت معامله و به ارزش ۲۵۱۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از ۶ هزار و ۶۹۴ میلیارد تومان رسیده هم در نظر بگیریم، معامله‌گران امروز در دو بازار بورس و فرابورس بیش از ۹ هزار و ۲۱۲ میلیار تومان معامله کردند.”کاهش ۱۰ هزار واحدی شاخص بورس تهران”

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند گر چه ریزش شاخص‌ها همگی زیر یک درصد بوده و در واقع نوعی اصلاح به شمار می‌رود.

شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ‌ ارزشی ۸٫۲ درصد، افت کردند اما شاخص کل و شاخص قیمت در معیار هموزن ۰٫۲۶ درصد کاهش را تجربه کرد.

شاخص آزاد شناور ۰٫۶۳ درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس ۰٫۹۷ درصد ریزش داشت و شاخص بازار دوم با معاملات عمده ۰٫۶۱ درصد کاهش یافت.”کاهش ۱۰ هزار واحدی شاخص بورس تهران”

نمادهایی که در روزهای قبل شاخص‌ساز بودند امروز همگی در کاهش شاخص مؤثر بودند که می‌توان به نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس ایران، شستا، گل‌گهر، پتروشیمی خلیج‌فارس، چادرملو و هلدینگ نفت و گاز پتروشیمی تأمین را به ترتیب نام برد.

نمادهایی که بیشترین تراکنش را در بورس داشتند امروز شامل لیزینگ پارسیان،‌ملی‌مس ایران، سرمایه‌گذاری سیمان تأمین، کابل البرز، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، تأمین سرمایه امین و فولاد مبارکه اصفهان بوده‌اند.

فرابورس ایران نیز امروز شاهد کاهش ۹۸ واحدی شاخص کل بود، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات به ۱۷ هزار و ۴۰۲ واحد رسید.

ارزش واحدهای سرمایه‌گذاری پالایش یکم امروز به ۸۳۷۸ تومان رسیده و هنوز از ارزش ۱۰ هزارتومانی فروش اولیه دولت کمتر است،‌یعنی خریداران این واحدها با ۱۷ درصد زیان رو به رو هستند.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۹۱ هزار میلیارد تومان رسید.”کاهش ۱۰ هزار واحدی شاخص بورس تهران”

معامله‌گران امروز بیش از ۹۱۲ میلیون سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۵۲ هزار نوبت معامله و به ارزش ۶ هزار و ۶۹۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پلیمر آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی مارون، پتروشیمی تندگویان، سنگ‌آهن گهرزمین، صبا تأمین و مالی اعتباری ملل بیشترین اثر کاهش در شاخص بازار فرابورس را داشته‌اند.

نمادهایی که بیشترین تراکنش را دیده‌اند امروز شامل سپیدار سیستم آسیا، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، رایان هم‌افزا، پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی ارومیه، بیمه میهن و نیروگاه زاگرس کوثر بوده‌اند.

کارشناسان معتقدند، عمده سهام موجود در بازار با کاهش پی در پی شاخص بورس ارزنده شده و اصطلاحا حباب آنها خالی شده است و ترس معامله‌گران حقیقی و حقوقی از آینده بازار باعث شده است که صف‌های فروش سهام تشکیل شود و شاخص کل رو به افول باشد، اما در عین حال این نکته را باید در نظر گرفت که در شرایط ریزشی هم افراد حقیقی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری اقدام به جمع‌آوری سهام در دست مردم می‌کنند.

بنابر این توصیه مکرر کارشناسان به مردم این است که اولاً سرمایه‌گذاری از پس‌انداز صورت گیرد و همراه با مطالعه، مشاوره، تحقیق باشد و ثانیاً در یک چشم‌انداز حداقل ۶ ماهه و یا یکساله این کار انجام شود.

  • منبع خبر : ایران جیب