کشف مزرعه بیت‌کوین در نیروگاه تولید برق !/ایران رتبه چند استخراج رمزارز در جهان است؟
کشف مزرعه بیت‌کوین در نیروگاه تولید برق !/ایران رتبه چند استخراج رمزارز در جهان است؟
مزرعه متمرکز استخراج ارز دیجیتال در یکی از نیروگاه‌های کوچکِ تولیدِ پراکنده برق...

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد مزرعه متمرکز استخراج ارز دیجیتال در یکی از نیروگاه‌های کوچکِ تولیدِ پراکنده برقِ کاشان با ظرفیت بیش از ۱۰۰ دستگاه ماینر کشف شد.

فرمانده انتظامی شهرستان کاشان گفت: با رصدِ اطلاعاتیِ ماموران پلیسِ امنیتِ اقتصادی و با همکاری مدیریت حراست اداره برق کاشان، ماموران پس از هماهنگی با دادستان عمومی و انقلاب کاشان از محل دیدن کردند و متوجه شدند این نیروگاه تولید برق با بهره‌گیری از گاز با یارانه دولتی و به صورت غیرمجاز، ارز دیجیتال تولید می کند.

سرهنگ ستاد حسین بساطی، ارزش این ماینرها را بیش از سه میلیارد و پانصد میلیون ریال اعلام کرد و افزود: رشد چنین مزارع غیر مجازِ تولید رمز ارز، تمام بخش های صنعت و اقتصاد را ناکارآمد می کند و موجب هدر رفت سرمایه های کشور به صورت مستقیم ( خروج ارز) و غیرمستقیم(مصرف برق) می شود.” کشف مزرعه بیت‌کوین در نیروگاه تولید برق !”

وی گفت: در این عملیات یک نفر دستگیر و برای سیرِ مراحلِ قانونی تحویل مراجع قضایی شد.

با آمدن فصل تابستان و قطعی‌های مکرر برق و استفاده بیش از ظرفیت بار دیگر ماینرهای رمزارز متهم شدند. رییس جمهوری دستور دادند که تا پایان شهریور هیچ ماینری حق استفاده از برق ندارد و باید همه تعطیل شوند، مزارع غیرمجاز شناسایی شدند و حتی یک مزرعه در تهران شناسایی شد که به تنهایی ۴ درصد برق تهران را مصرف می‌کرد و کماکان مزارع دیگری در حال شناسایی هستند. حال این سؤال پیش می‌آید که بازار جهانی رمز ارزها چقدر است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر هم زیاد خواهان دارد؟

براساس بررسی‌های صورت گرفته اندازه بازار رمزارزها در جهان سالانه بیش از ‌۱۰۰۰ میلیارد دلار است که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ به این حجم بین ۵۰ تا ۶۰ درصد اضافه شود. در ایران براساس بررسی‌هایی که در سال گذشته صورت گرفته بود – بررسی رسمی – معادل ۶۶۰ میلیون دلار سهم ایران از بازار رمزارز بیت کوین بود. در همین حال در سال ۱۳۹۸ بررسی یکی از صرافی‌های تهران نشان داد که روزانه بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار رمزارز معامله می‌شود، که همین امر آمار رسمی بازار رمز ارز را زیر سؤال می‌برد و اگر در این آمار اتاق بازرگانی تهران را هم مدنظر قرار دهیم که حدود ۱۲ میلیون نفر در ایران در بازار رمز ارز کار می‌کنند آن موقع میزان معاملات بازار رمز ارز ایران شاید فراتر از این ارقام باشد.

اما آمار دیگری که می‌تواند نشان دهد سهم ایران از بازار جهانی رمزارز چقدر است، آمار مصرفی برق است. استخراج‌کنندگان رمز ارز در کشورهایی سکنی می‌گزینند که قیمت برق مصرفی آنها پایین باشد. هرچند که مقامات ایران اظهار داشته بودند که قیمت برق مصرفی مزارع رمزارز، صادراتی است اما حجم زیاد مزارع غیرمجاز نشان می‌دهد که قیمت پایین برق اصلی‌ترین عامل در ایجاد آن مزارع بوده است. همین موضوع سبب شده که به گفته یکی از مقامات مسئول ایران در جمع ۷ کشور دارای بیشترین استخراج رمز ارز قرار گیرد.به گفته مجری طرح تأمین برق مراکز استخراج رمزارزها، به دلیل تعرفه‌های تخفیفی، ایران جزو هفت کشوری است که بیشترین میزان استخراج رمزارز جهان در آنها انجام می‌شود. خدادادی بهلولی گفت: تاکنون ۱۹۶ هزار و ۲۳۳ دستگاه ماینر شناسایی و جمع‌آوری شده است.

” کشف مزرعه بیت‌کوین در نیروگاه تولید برق !”
ایران در میان ۷کشور جهان با بیشترین میزان استخراج رمزارز
به گزارش پایگاه خبری شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) «محمد خدادادی بهلولی» افزود: توان مصرف برق این تعداد مرکز غیرمجاز رمز ارز، بیش از ۵۷۰ مگاوات بود.

وی ادامه داد: برای تولید این میزان برق و رساندن آن به محل مصرف، باید نیروگاهی به بزرگی ۸۰۰ مگاوات احداث می‌شد.

مجری طرح تأمین برق مراکز استخراج رمز ارزها در توانیر گفت: به دلیل تعرفه‌های تخفیفی، ایران جزو هفت کشوری است که بیشترین میزان استخراج رمزارز جهان در آنها صورت می‌گیرد.«محمد خدادادی بهلولی» افزود: در حال حاضر چین، روسیه، امریکا، قزاقستان، کانادا، ایسلند و ایران هفت کشوری هستند که بیشترین میزان استخراج رمز ارز در آنها صورت می‌گیرد.

 

 

 

 

 

  • منبع خبر : ایران جیب