کوبا یکی از دو واحد پول رایج خود را حذف کرد
کوبا یکی از دو واحد پول رایج خود را حذف کرد
دولت کوبا از به عنوان بخشی از اصلاحات گسترده اقتصادی، یکی از دو واحد پول رایج خود حذف کرد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد دولت کوبا از به عنوان بخشی از اصلاحات گسترده اقتصادی، یکی از دو واحد پول رایج خود حذف کرد.

در سه دهه گذشته کوبا دو واحد پول در کوبا رواج داشت: پزو و “پزو قابل تبدیل” که ارزش آن به دلار آمریکا وابسته بود. از امروز پزو قابل تبدیل در کوبا حذف می‌شود.

همچنین پرداخت بسیاری از یارانه‌ها هم که سال‌ها در جریان بود، پایان می‌یابد. انتظار می‌رود قیمت کالاها و خدمات در این کشور به شدت افزایش پیدا کند اما هم‌زمان قرار است حقوق کارمندان و حقوق بازنشستگی هم زیاد شود.”کوبا یکی از دو واحد پول رایج خود را حذف کرد”

در آستانه این تغییرات صف‌های طولانی بیرون فروشگاه‌ها تشکیل شد و مردم تلاش کردند پیش از این تغییرات کالاهای مورد نیاز خود را بخرند.

به نقل از اسپوتنیک، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز جمعه با بیان اینکه بانک کوبایی «فینانسییِرو اینترناسیونال» تحت کنترل ارتش کوبا قرار دارد، اعلام کرد که ایالات متحده نام این بانک را به فهرست نهادهای تحت تحریم خود افزوده است.

در بیانیه‌ای که پمپئو پیرامون این تحریم جدید منتشر کرد، آمده است: «امروز وزارت امور خارجه [ایالات متحده] افزودن نام بانک فینانسییِرو اینترناسیونال اس. اِی (بی آف آی) به فهرست تحریم‌های کوبا را اعلام می‌کند. این تحریم‌ها از زمان اعلان در ابتدای ژانویه قابل اجرا است».

وی در بخشی دیگر از بیانیه مدعی شد که بانک مذکور یک بانک تجاری تحت کنترل ارتش کوبا است که منافع آن مستقیماً از طریق تراکنش‌های مالی و به هزینه مردم کوبا تأمین می‌شود».

طبق بیانیه وزیر خارجه آمریکا ارتش کوبا از این بانک برای دسترسی بهتر به ارتش و شرکت‌های دولتی و تأمین بودجه برای طرح‌های ابتکاری تحت کنترل دولت بهره می‌برد.

به موجب این تحریم، ایالات متحده تمام تراکنش‌های مالی با نهادهای مندرج در فهرست تحریم‌های آمریکا را- که آخرین بار در ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰ به روز رسانی شد- ممنوع می‌کند.

 

 

 

  • منبع خبر : ایران جیب