یک دادگاه فدرال آمریکا سه ایرانی را به نقض تحریم‌ها متهم کرد
یک دادگاه فدرال آمریکا سه ایرانی را به نقض تحریم‌ها متهم کرد
دستگاه قضایی آمریکا سه شهروند ایرانی را به دور زدن تحریم‌های ایران و ارسال غیرقانونی چند تُن فیبر کربن به ایران متهم کرد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد دادستان فدرال نیویورک سه شهروند ایرانی را به اتهام صدور غیرقانونی چند تن الیاف کربن به ایران متهم کرد.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «یورو نیوز» «جفری برمن» دادستان جنوب نیویورک روز سه شنبه  پس از  استرداد موفق «بهزاد پورقناد» از آلمان و یکی از متهمان این پرونده این  موضوع  را به‌طور رسمی اعلام کرد. استردادپورقناد روز دوشنبه صورت گرفت.

بر اساس این گزارش، «علیرضا شکری» و «فرزین فریدمنش» ۲ متهم دیگر این پرونده هستند. الیاف کربن ماده‌ای مهم در ساخت موشک برد بلند و سانتریفیوژ است و ایران براساس تحریم‌های آمریکا از واردات این ماده ممنوع شده است.

بر اساس ادعای دستگاه‌های قضایی آمریکا، این سه ایرانی از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳  الیاف کربن بسیاری را  از یک دلال آمریکایی تهیه کرده و از طریق کشوری ثالث به ایران ارسال کردند. بنا به ادعای مقام‌های آمریکایی، در اسناد صادراتی موجود در این زمینه نام این ماده «آکرلیک» درج شده بود.

در این پرونده ادعا شده که این مواد با کمک منبعی در ترکیه  از آمریکا به اروپا انتقال یافته و سپس  از طریق امارات وارد ایران شد. دادستان این پرونده گفته است که الیاف کربن در بخش فضایی و دفاعی کاربرد دارد.

این شبکه خبری در گزارش خود افزوده که پور قناد سوم ماه مه (اردیبهشت) ۲۰۱۷ در آلمان دستگیر و دوشنبه هفته جاری به آمریکا تحویل داده شد. وی دیروز در دادگاه جنوب نیویورک حضور یافت.

چندی قبل نیز وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد یک شهروند ایران تحریم‌های آمریکا را دور زده است . طبق بیانیه دادگستری آمریکا این شهروند ۳۳ ساله که قبلاً ساکن استانبول ترکیه بوده در دادگاه منطقه‌ای منطقه کلمبیا به تلاش برای دستیابی به قطعات یدکی هواپیما و عرضه آن به طرف‌هایی در ایران از طریق همکاری با یک شرکت مستقر در ترکیه متهم شده است. (جزئیات بیشتر)

دولت آمریکا طی سال‌های گذشته بارها با طرح چنین پرونده‌‌هایی مدعی نقض تحریم‌های یکجانبه خود علیه ایران شده است.

  • منبع خبر : فارس