۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر
۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه 4 میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور است، گفت: 23 فروند کشتی با 1.7 میلیون تن کالای اساسی اماده ورود به بنادر کشور است.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد محمد راستاد امروز در نشست خبری اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۴ میلیون تن کالا از بنادر تخلیه و بارگیری شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۵٫۸ درصد کاهش داشته است. “۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر”

وی ادامه داد: ۱۵۰ میلیون تن محموله از ابتدای امسال در بنادر ما تخلیه و بارگیری شد، همچنین ۹٫۸ میلیون تن محموله غیر نفتی تخلیه و بارگیری شد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۰٫۸ درصد کاهش داشت.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: همچنین از ابتدای امسال ۴٫۶ میلیون تن محموله فله مایع جا به جا شد که ۲۵٫۶ درصد کاهش داشت.

راستاد افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۱۷۲هزار teu کانتینر در بنادر کشور جا به جا شد که ۳۵٫۵ درصد کاهش داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: بیشترین تاثیر منفی کرونا در بخش حمل و نقل مسافری دریایی بود که که کاملا متوقف شده بود و ۱۴۱ هزار ۸۳۴ نفر مسافر بومی جا به جا شد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۹۷ درصد کاهش داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۴ میلیون و ۱۵۴ هزار و ۱۷۷ تن کالای اساسی در بنادرکشور موجود است.

راستاد افزود:  از میزان ۴٫۱ میلیون تن کالای موجود، ۳ میلیون تن کالای اساسی در بندر امام خمینی است و مابقی در بقیه بنادر است.

وی اضافه کرد: ذرت بیشترین میزان کالای اساسی در بنادر را به خود اختصاص داده است، به میزان ۲٫۴ میلیون تن و سایر محصولات دربنادر گندم،  جو، سویا، برنج،  شکر و روغن خام و دانه‌های روغنی است که ۴ میلیون تن است.

راستاد افزود: در حال حاضر ۲۵ فروند کشتی در بنادر در حال تخلیه است،  همچنین حدود ۵۸۹ هزار تن محموله کالای اساسی در حال تخلیه در بناو است.

راستاد افزود:  ۲۳ فروند کشتی  با ۱٫۷ میلیون تن اماده ورود به‎ بنادر است که حامل کالای اساسی هستند.

راستاد بیان کرد: ۸۰۳ هزار تن کالای اساسی در بندر امام در شرف خروج است و ۴۵۰ هزار تن در مرحله انجام تشریفات گمرکی است و ۳۰۰ هزار تن کالای اساسی در مرحله کارشناسی ترخیص است.

  • منبع خبر : فارس