ETFها باید ادامه داشته باشد
ETFها باید ادامه داشته باشد
معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به نحوه واگذاری‌ها در بورس اظهار کرد: عرضه ETFها باید پیگیری شود.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد عباس معمارنژاد در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان بورس با تاکید بر اینکه جایگاه بازار سرمایه در سال جاریی نسبت به متوسط سه سال گذشته تغییر زیادی داشته است، گفت: نقش بازار سرمایه در تامین مالی کشور در این ۱۰ماه به ۲۲درصد افزایش و نقش بازار پول به ۶۸درصد کاهش یافته است.”ETFها باید ادامه داشته باشد

وی با بیان اینکه‌ موضوعات غیرفنی روی بازار سرمایه تاثیرگذار است، اظهار کرد: هر تصمیمی درمورد قیمت گذاری دستوری، نرخ ارز، محدودیت صادرات و واردات و… روی بازار سرمایه تاثیرگذار است و باید در سیاست کلان نیم‌نگاهی به این بازار داشته باشیم.

 

معمارنژاد با اشاره به‌ نحوه واگذاری در بازار سرمایه گفت:  با ETFها سهام به جای یک یا دو نفر به پنج میلیون نفر فروخته شد.جدا از اینکه درحال حاضر دارایکم و ‌پالایشی یکم چه قیمتی دارند، عرضه این صندوق‌ها باید پیگیری شود.

با توجه به حکم دادگاه معدل ٣٨.۵ درصد از سهم بانک سرمایه به علت عدم ایفای تعهدات آن گروه به بانک تجارت منتقل شد.

یک منبع آگاه به بتاسهم گفت: نکته بسیار مهم این است که ارزش سهام در اختیار گرفته شده به میزان ٣٨/۵ درصد سهام (غیر مدیریتی) بانک سرمایه حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال (بدون احتساب ارزش کرسی‌های هیات مدیره) محاسبه شده است. همچنین پس از پیگیری از طریق مراجع قضایی و برگزاری جلسات کارشناسی از آنجا که از سال ۱۳۹۱ این مطالبات ایجاد شده سود مناسبی هم نصیب بانک تجارت می‌شود

وی در مورد نگرانی برخی از مشکلات و حاشیه‌های این بانک گفت :هیچ نگرانی وجود ندارد بانک تجارت مذاکرات متعددی برای واگذاری این سهام با توجه به نوع فعالیت و سایر مقررات بالادستی آن خواهد داشت که ممکن است از این محل نیز عایدی مناسبی برای بانک تجارت به همراه داشته باشد. که به نظر می‌رسد در پی این اقدام بانک تجارت حدود ۱۰۰۰ میلیارد ریال از ذخیره‌های مطالباتی خود را آزاد می‌کند. این نکته قابل ذکر است که زیان‌های انباشته و عملیات بانک سرمایه به دلیل دارا بودن سهام غیر مدیریتی تاثیری در صورت‌های مالی بانک تجارت نخواهد داشت.

وی گفت در تلاشیم تا بانک به دنبال جایگزینی سهام ارزشمند دیگری از گروه ریخته‌گران به جای بانک سرمایه باشد.

احتمال می‌رود نماد بانک تجارت به دلیل همین جابه جایی متوقف شده باشد.

  • منبع خبر : ایسنا